Hoppa till sidans innehåll

Statistik & historik


Här kan Ni läsa om statistik & historik från Svensk brottning. Vi kommer att komplettera med mer intressant läsning efterhand som vi sammanställt material. Vid frågor kontakta:

This is a mailto link

 

Klicka er vidare till önskad kategori:

Ivars guldsko till årets brottare


[Jenny Fransson, 2016, 1:a skon]

Från 1981 delas IVARS GULDSKO årligen ut till årets bäste brottare i Sverige. Ivar Johansson är Sveriges bäste brottare genom tiderna med 3 OS-guld och 9 EM-titlar. Han avled 1979 i en ålder av 76 år.

Guldkängen är från den högersko som Ivar Johansson bar när han tog sitt tredje OS-guld i Berlin 1936.Den har skänkts av hans maka Ingrid medan Gunnar Lundström AB (adidas) i Stockholm svarat för bearbetningen och framtagningen av de årliga miniatyrmodellerna.

Årets brottare föräras en namnskylt liksom årtal på sockeln till originalet medan brottaren får behålla en miniatyrmodell i gjuten metall.

1981 Benni Ljungbäck, Klippans BK
1982 Frank Andersson, Lidköpings AS
1983 Roger Tallroth, Ballingslövs BK
1984 Lennart Lundell, Lidköpings AS
1985 Kent-Olle Johansson, Ballingslövs BK
1986 Tomas Johansson, Haparanda SKT
1987 Magnus Fredriksson, Falköpings ABK
1988 Lars Lagerborg, Varbergs AIK
1989 Torbjörn Kornbakk, Örgryte IS
1990 Mikael Ljungberg, Örgryte IS
1991 Marthin Kornbakk, Örgryte IS
1992 Jörgen Olsson, Limhamns BK
1993 Martin Lidberg, Spårvägens BK
1994 Mikael Ljungberg, Örgryte IS
1995 Torbjörn Kornbakk, Örgryte IS
1996 Sara Eriksson, AK-77
1997 Torbjörn Kornbakk, Örgryte IS
1998 Martin Lidberg, Spårvägens BK
1999 Eddy Bengtsson, Spårvägens BK
2000 Mikael Ljungberg, Örgryte IS
2001 Ara Abrahamian, Spårvägens BK
2002 Jimmy Samuelsson, Spårvägens BK
2003 Martin Lidberg, Spårvägens BK
2004 Ara Abrahamian, Spårvägens BK
2005 Ida-Theres Karlsson, BK Snar
2006 Helena Allandi, Mölntorps IK
2007 Ida-Theres Nerell, BK Snar
2008 Ara Abrahamian, Spårvägens BK
2009 Sofia Mattsson, Gällivare SK
2010 Sofia Mattsson, Gällivare SK
2011 Jimmy Lidberg, Spårvägens BK
2012 Johan Eurén, Örgryte IS
2013 Sofia Mattsson, Gällivare SK
2014 Sofia Mattsson, Gällivare SK
2015 Sofia Mattsson, Gällivare SK
2016 Jenny Fransson, Klippans BK

 

Fyrstadsmedaljörer


[Ara Abrahamian]

Fyrstadsmedaljörer från Ivar Johansson 1947 till Ara Abrahamian 2016 – 71 totalt.

Av det frö som såddes år 1927, när den första Fyrstadsbrottningen tog form, växte så småningom upp ett träd, vars grenar oavlåtligt blev fler och som kom att överskugga hela landet.Fyrstads var redan före andra världskriget en nationell institution. Det var då naturligt att idéer föddes för att manifestera sammanhanget mellan de många årsringarna.

Reklamchefens briljanta idé. En sådan idé, som visade sig vara ett verkligt lyckokast, kläcktes år 1947 av dåvarande reklamchefen på Stockholms-Tidningen, John Preutz. Stockholms-Tidningen var medarrangör av Fyrstads.

Preutz idé var att årligen låta prägla en särskild Fyrstadsmedalj, försedd med bilden av någon särskilt framstående svensk brottare, ledare, domare eller annan person som betytt mycket för brottningssporten i Sverige.

Ingen billig historia. Meningen var att medaljen skulle tilldelas alla Fyrstadsbrottare, ledare och domare i brons och i guld till den vars bild för året var präglad. Det var ingen billig historia, men Stockholms-Tidningen som uppträtt som en sällsynt generös sponsor genom alla åren, tvekade inte att realisera tanken.

Den första Fyrstadsmedaljen 1947 pryddes av bilden av den verklige stormästaren Ivar Johansson. Sedan dess har det hunnit bli 71 Fyrstadsmedaljörer fram till Ara Abarahamian 2016

1947 Ivar Johansson: Fyrstadsbrottare – Olympiasegrare.
1948 Rudolf Svensson: Svensk brottnings främste olympier.
1949 Carl Westergren: Trefaldig olympisk triumfator.
1950 Claes Johansson: Kraftfull pionjär 1912 – Guldman 1920.
1951 Einar Råberg: Banbrytare – Uppbyggare.
1952 Robert Oksa: Kondition – Styrka – Teknik – Taktik.
1953 Herman Tuvesson: Fyrfaldig Europamästare.
1954 Kurt Pettersen: 22 SM – OS-segrare – 22 Fyrstads.
1955 Anders Ahlgren: Obesegrad olympier 1912.
1956 Johan Richthoff: Fristilens främste.
1957 Axel Cadier: Balans – Styrka – Elegans.
1958 Olle Anderberg: Teknik – Temperament – Triumf.
1959 Rudolf Svedberg: Vann – lärde andra vinna.
1960 Axel Öberg: 20 års Fyrstadsgeneral.
1961 Gösta Frändfors: Teknik – Fantasi – Elegans.
1962 Lennart Lundell: Fyrstadsbrottare – Ledare.
1963 Gustaf Freij: Främst bland tekniker.
1964 Gustaf Frohm: Fyrstadsfrämjare.
1965 Bertil Antonsson: Trefaldig världsmästare.
1966 Stockholms-Tidningen: Tackar för 38 års samarbete.
1967 Erik Holmberg: Fyrstads upphovsman.
1968 Bertil Nyström: Teknisk – Taktisk – Trägen.
1969 Karl-Erik Nilsson: Stark – Teknisk – Hård.
1970 Bengt Johansson: Världsmästare – Ledare.
1971 Axel Grönberg: Världsmästare – Dubbel OS-segrare.
1972 John Nyman: Ledargestalt med OS-silver.
1973 Viking Palm: Olympisk guldmedaljör.
1974 Per Strömbäck: Nationell – Internationell ledargärning.
1975 Knut Fridell: Fristilens elegant – OS-mästare.
1976 Pelle Svensson: Viljestark världsmästare.
1977 Ragnar Svensson: Stark – Strong – Stabil.
1978 Agne Johansson: 30 års ledargärning.
1979 Edvin Vesterby: Envis taktiker med OS-silver.
1980 Hans Antonsson: Meriterad mellanviktare.
1981 Helge Lindgren: Dynamisk ledarprofil.
1982 Sven Blomqvist: Fyrfaldig OS-domare.
1983 Jan Kårström: Tät – Tålig – Taktiker.
1984 Leif Freij: Talangfull dubbel silvermedaljör.
1985 Matti Poikala: Knotig – Kompakt – Kraftfull.
1986 Jan Karlsson: Meste mästaren.
1987 Per Berlin: Viljestark taktiker.
1988 Arne Robertsson: Trägen – Tålig – Trogen.
1989 Olle Björkén: Vidsynt ledare – Arrangör.
1990 Lars-Erik Skiöld: Greppsäker artist.
1991 Lennart Lundell: Kamrat – Kapten – Kämpe.
1992 Leif Andersson: Rekordsnabb Europamästare.
1993 Roland Svensson: Silverman i VM – Riksledare.
1994 Frank Andersson: Mästarnas mästare.
1995 Roland Andersson: Klubblojal EM-trea.
1996 Roger Tallroth: Uthållig – Målmedveten – Europamästare.
1997 Benni Ljungbäck: Explosiv OS-medaljör.
1998 Sören Claeson: Kraftfull OS-trea.
1999 Valter Nilsson: Starkt ledarskap – Skåneprofil.
2000 Lars Malmkvist: VM-brons – Ungdomsledare.
2000-2: Milleniummedalj.
2001 Christer Gulldén: Solidarisk lagbrottare.
2002 Kent-Olle Johansson: Träningsflitig – Stark.
2003 Magnus Fredriksson: Kraftfull kämpe.
2004 Marthin Kornbakk: Fakir med styrka.
2005 Tomas Johansson: Störste Store Grabben.
2006 Torbjörn Kornbakk: Dubbel Eurropamästare.
2007 Rolf Berglundh: Pondus – domare i OS-VM.
2008 Thure Petersson: Brottningsorakel.
2009 Mikael Ljungberg: Olympiamästare – Humanist.
2010 Sara Eriksson-Dikanda: Dampionjär – Världsmästare.
2011 Axel Brun: Fyrfaldig OS-Domare
2012 Hans Hellquist: Ordförande med karisma
2013 Jörgen Olsson: Stark atletisk Europamästare
2014 Börje Schoug: Guldpipedomare OS 2000
2015 Jimmy Samuelsson: Sensationell 1:a VM 2002
2016 Ara Abrahamian: Stark-Modig – Målmedvten

 

Landskamper – herrar


[Landslaget mot Grekland 2011]

Sverige har utkämpat landskamper mot 24 olika nationer i båda stilarna. Den första landskampen som Sverige utkämpade var mot Ungern i Budapest 1914 där ett reservspäckat svenskt lag förlorade med 23-17.

Arvfienden är Finland som vi mötte första gången på Cirkus i Stockholm 1926.Sedan dess har de båda länderna mötts nästan varje år med undantag för krigsåren på 40-talet.

Totalt har Sverige mött 22 nationer i grek.-rom. stil och 12 i fri stil, men tio av de nationerna har vi mött i båda stilarna.

Så här ser landskampsstatistiken ut:

GREK.ROMERSK STIL

Sverige – Bulgarien:
1959 i Turin 5-11
1988 i Eslöv 9-1

Sverige – Danmark:
1941 i Lund 6-1
1942 i Köpenhamn 4-3
1945 i Malmö 7-0
1946 i Köpenhamn 21-10
1947 i Jönköping 20-12
1947 i Lund 6-2
1948 i Köpenamn 5-3
1951 i Trollhättan 6-2
1960 i Köpenhamn 6-2
1961 i Helsingör 5,5-1,5
1963 i Skara 4-4
1965 i Köpenhamn 5,5-2,5
2011 i Eslöv 5-2

Sverige – Egypten:
1951 i Varberg 8-0

Sverige – Estland:
1932 i Stockholm 6-1

Sverige – Finland:
1926 i Stockholm 10-14
1927 i Helsingfors 6-18
1928 i Stockholm 13-11
1929 i Helsingfors 14-14
1930 i Stockholm 18-10
1931 i Helsingfors 13-15
1932 i Stockholm 5-2
1933 i Helsingfors 2-4
1934 i Stockholm 15-13
1935 i Helsingfors 15-16
1937 i Stockholm 20-8
1938 i Helsingfors 16-12
1940 i Stockholm 18-10
1946 i Helsingfors 19-13
1947 i Stockholm 21-11
1949 i Helsingfors 21-11
1950 i Stockholm 23-9
1951 i Helsingfors 6-2
1954 i Helsingfors 4-4
1954 i Malmö 18-14
1956 i Helsingfors 2-6
1957 i Göteborg 15-17
1957 i Helsingfors 11,5-20,5
1958 i Stockholm 18-14
1959 i Turin 9-7
1959 i Helsingfors 14,5-17,5
1960 i Värnamo 19-13
1961 i Lappo 16-16
1962 i Umeå 14,5-17,5
1963 i Helsingfors 15-17
1964 i Malmö 19,5-12,5
1965 i Lappo 14-18
1966 i Varberg 10-6
1967 i Helsingfors 14,5-17,5
1969 i Haparanda 17,5-22,5
1970 i Ylistaro 15,5-24,5
1971 i Söderhamn/Sundsvall 8,5-11,5
1972 i Vasa 7,5-12,5
1974 i Jakobsberg 7,5-2,5
1974 i Helsingfors 21-18
1975 i Uddevalla 6-2
1976 i Joensuu 5-3
1978 i Eslöv 7-3
1979 i Seinäjoki 2-8
1980 i Osby 7-3
1981 i Tammerfors/Nokia 14-26
1982 i Fagersta 22-18
1983 i Kuusankoski 5-5
1984 i Gällivare 4-6
1985 i Uleåborg 0-10
1986 i Älvängen 5-5
1987 i Kurikka 4-5
1988 i Södertälje 5-4
1989 i Kankaanpää 4-6
1990 i Lycksele 5-5
1991 i Oskarshamn 6-4
1991 i Södertälje 6-4
1991 i Vasa 5-5
1992 i Kristinehamn 5-5
1993 i Nurmo 4-6
1994 i Sundsvall 6-4
1995 i Vantaa 8-2
1996 i Varberg 8-2
1997 i Seinäjoki 14-16
1998 i Göteborg 15-15
1999 i Tammerfors 14-15
2002 i Husum 14-11
2003 i Ikaalinen 2-5
2004 i Boden 8-15
2006 i Helsingfors 3-4
2007 i Husum 4-3
2008 i Vantaa 3-4
2009 i Vinslöv 3-4
2010 i Vantaa 5-2
2011 i Eslöv 2-5
2012 Ilmajoki 2-5
2015 Husum 6-2

Sverige – Frankrike:
1933 i Paris 8-3

Sverige – Grekland:
2011 i Malmö 7-2

Sverige – Italien:
1956 i Eskilstuna 6-2
1959 i Turin 5-11

Sverige – Japan:
1997 i Gävle 28-3
1997 i Gävle 8-0

Sverige – Jugoslavien:
1960 i Klippan 4-4
1960 i Belgrad 2,5-5,5

Sverige – Norge:
1927 i Oslo 4-2
1928 i Stockholm 6-0
1931 i Göteborg 18-10
1931 i Oslo 19-9
1946 i Örebro 22-10
1947 i Oslo 20-12
1951 i Sundsvall 6-2
1951 i Oslo 4-4
1952 i Sundsvall 7-1
1954 i Oslo 4-4
1955 i Kinna 4-4
1956 i Ålesund 4-4
1957 i Sundsvall 5-3
1958 i Oslo 7-1
1959 i Uddevalla 6-2
1960 i Halden 6-2
1960 i Köpenhamn 7-1
1962 på Kolbotn 6-2
1963 i Sala 6,5-1,5
1964 i Porsgrunn 4-4
1965 i Uddevalla/Vänersborg 14-2
1966 i Notodden 10,5-5,5
1968 i Karlstad/Karlskoga 12-4

Sverige – Polen:
1961 i Lidköping 2,5-5,5
1962 i Klippan 4,5-3,5
1965 i Köpenhamn 4-4
1984 i Tranås 8-2
1993 i Varberg 6-4

Sverige – Rumänien:
1957 i Bukarest 3,5-4,5
1958 i Stockholm 3,5-4,5
1960 i Bukarest 3,5-4,5
1962 i Bukarest 3-4
1987 i Boden 5-5

Sverige – Sovjet:
1955 i Moskva 1-7
1956 i Göteborg 3-5
1958 i Stockholm 3-5
1958 i Moskva 1,5-6,5
1990 i Varberg 4-6

Sverige – Sydkorea:
1985 i Kumla 5-5
1989 i Schifferstadt 6-3
2000 i Trelleborg 19-12

Sverige – Tjeckoslovakien:
1960 i Köpenhamn 5-3
1965 i Köpenhamn 6-2

Sverige – Turkiet:
1948 i Istanbul 6-2
1949 i Stockholm 6-2
1953 i Istanbul 5-3
1953 i Stockholm 5-3
1955 i Istanbul 6-2
1958 i Istanbul 4-4
1993 i Eslöv 7-3
1998 i Malmö 3-5

Sverige – Tyskland:
1932 i Stockholm 3-4
1933 i Köln 5-12
1935 i Malmö 4-3
1939 i Stockholm 19-9
1952 i Göppingen 7-1
1991 i Broby 6-4
1991 i Södertälje 6-4

Sverige – Ungern:
1914 i Budapest 17-23
1932 i Stockholm 6-1
1955 i Malmö 4-4
1957 i Budapest 3-5
1982 i Örebro 4-6

Sverige – USA:
1938 i Stockholm 4-3
1989 i Luleå 6-4
1992 i Tranås 6-4
1993 i Varberg 6-4
1997 i Hässleholm 23-8
1998 i Colorado Springs 35-112
1998 i Eslöv 5-3
2012 i Haparanda 8-2

Sverige – Västtyskland:
1959 i Mannheim 3,5-4,5
1963 i Varberg 5-3
1971 i Göppingen 5-5
1983 i Eslöv 6-4
1987 i Linköping 7-3
1989 i Schifferstadt 2-7

Sverige – Östtyskland:
1960 i Gretz 3,5-4,5
1963 i Värnamo 3,5-4,5
1965 i Olodström 3,5-4,5
1966 i Elsnach-Ruhla 6,5-9,5
1990 i Limhamn 7-3

FRI STIL

Sverige – England:
1986 i Värnamo 7-3
1987 i Manchester 9-5

Sverige – Finland:
1951 i Stockholm 21-11
1951 i Helsingfors 5-3
1954 i Helsingfors 4-4
1954 i Helsingfors 5-3
1966 i Sala/Fagersta 6,5-9,5
1967 i Kuortane/Alavo 7-9
1968 i Sala/Västerås 7-9
1969 i Nurmo 9-11
1970 i Trollhättan/Borås 13,5-6,5
1971 i Nokia/Riihimäki 13-7
1972 i Ljungby 5,5-4,5
1973 i Heinola/Helsingfors 11-9
1975 i Norrtälje 7-3
1976 i Ylivieska 4-6
1977 i Eskilstuna 8-2
1979 i Borås 6-4
1981 i Seinäjoki 6-4

Sverige – Frankrike:
1952 i Göteborg 5-3

Sverige – Italien:
1954 i Stockholm 7-1

Sverige – Polen:
1967 i Högsby/Nybro 8-8

Sverige – Schweiz:
1947 i Zürich 4-4

Sverige – Sovjet:
1954 i Stockholm 5-27

Sverige – Turkiet:
1948 i Ankara 4-4
1949 i Stockholm 3-5
1953 i Istanbul 3-5
1953 i Stockholm 3-5
1955 i Stockholm 1-7

Sverige – Tyskland:
1938 i Stockholm 6-1

Sverige – Ungern:
1938 i Stockolm 6-1

Sverige – Västtyskland:
1965 i Stuttgart/Furtwangen 6,5-9,5
1966 i Trollhättan/Lidköping 7,5-8,5
1967 i Pforsheim/Schondorf 5-11

Sverige – Östtyskland:
1960 i Arboga 2-6
1961 i Neubrandenburg 3,5-4,5
1964 i Berlin 3,5-4,5
1967 i Finspång/Mjölby 6-10

 

Svenskar som blivit nordiska mästare

 

GREK.ROMERSK STIL

1918 i Oslo
Fjädervikt: Gottfrid Svensson

1919 i Köpenhamn
Fjädervikt: Harald Jönsson
Mellanvikt A: Carl Westergren

1920 i Stockholm
Mellanvikt A: Carl Westergren

1923 i Oslo
Fjädervikt: Frithiof Svensson
Mellanvikt B: Carl Westergren
Tungvikt: Ernst Nilsson

1925 i Köpenhamn
Bantamvikt: Sigfrid Hansson
Mellanvikt A: Ragnar Bohm

1963 i Oslo
Bantamvikt: Kurt Johannesson
Fjädervikt: Erik Olsson
Lätt tungvikt: Pelle Svensson

1965 i Uleåborg
Fjädervikt: Leif Freij
Mellanvikt: Stig Persson
Lätt tungvikt: Pelle Svensson
Tungvikt: Lennart Persson

1966 i Lycksele
Flugvikt: Karl Sandqvist
Mellanvikt: Bertil Nyström
Lätt tungvikt: Pelle Svensson
Tungvikt: Ragnar Svensson

1967 i Nyköbing/Falster
Lättvikt: Matti Poikala
Lätt tungvikt: Pelle Svensson
Tungvikt: Lennart Eriksson

1968 i Oslo
Lättvikt: Matti Poikala
Mellanvikt: Nils-Inge Nilsson
Tungvikt: Ragnar Svensson

1969 i Joensuu
Tungvikt: Lennart Persson

1970 i Sundsvall
Lätt flugvikt: Rolf Andersson
Flugvikt: Per Lindholm
Weltervikt: Jan Karlsson
Lätt tungvikt: Pelle Svensson
Tungvikt: Arne Robertsson

1971 i Sönderborg
Lätt flugvikt: Zdenko Gradian
Flugvikt: Kjell Fernström
Fjädervikt: Lars-Erik Skiöld
Mellanvikt: Nils-Inge Nilsson
Tungvikt: Pelle Svensson

1972 i Oslo
Lätt flugvikt: Lennart Svensson
Flugvikt: Kjell Fernström
Lättvikt: Lars-Erik Skiöld
Weltervikt: Jan Karlsson
Lätt mellanvikt: Jan Kårström

1973 i Jyväskylä
Lätt flugvikt: Benni Ljungbäck
Flugvikt: Kauko Naavala
Weltervikt: Jan Karlsson
Lätt tungvikt: Roland Andersson

1974 i Trelleborg
Lätt flugvikt: Benni Ljungbäck
Flugvikt: Kauko Naavala
Bantamvikt: Per Lindholm
Fjädervikt: Rolf Andersson
Lättvikt: Lars-Erik Skiöld
Weltervikt: Jan Karlsson
Lätt mellanvikt: Leif Andersson
Tungvikt: Ebbe Thorup

1975 i Frederiksvaerk
Flugvikt: Benni Ljungbeck
Bantamvikt: Lars Malmkvist
Lättvikt: Lars-Erik Skiöld
Lätt mellanvikt: Frank Andersson
Tungvikt: Arne Robertsson

1976 i Notodden
Lätt flugvikt: Kalle Tegelberg
Flugvikt: Ulf Grindegård
Lättvikt: Lars-Erik Skiöld
Weltervikt: Jan Karlsson
Lätt mellanvikt: Leif Andersson
Mellanvikt: Frank Andersson
Tungvikt: Arne Robertsson

1977 i Kotka
Flugvikt: Kauko Naavala
Bantamvikt: Benni Ljungbäck
Fjädervikt: Lars Malmkvist
Weltervikt: Lennart Lundell
Lätt mellanvikt: Leif Andersson
Mellanvikt: Frank Andersson
Tungvikt: Arne Robertsson

1978 i Haparanda
Lätt flugvikt: Kalle Tegelberg
Flugvikt: Patrik Kjellberg
Fjädervikt: Lars Malmkvist
Lättvikt: Lars-Erik Skiöld
Weltervikt: Lennart Lundell
Lätt mellanvikt: Leif Andersson

1979 i Randers
Lätt flugvikt: Kent Andersson
Flugvikt: Patrik Kjellberg
Weltervikt: Lennart Lundell
Lätt mellanvikt: Leif Andersson
Mellanvikt: Christer Gulldén

1980 i Narvik
Fjädervikt: Lars Malmkvist
Weltervikt: Lennart Lundell
Lätt mellanvikt: Sören Claeson
Mellanvikt: Christer Gulldén
Lätt tungvikt: Frank Andersson

1981 i Pyhässalmi
Fjädervikt: Benni Ljungbäck
Lättvikt: Gerry Svensson
Mellanvikt: Frank Andersson
Tungvikt: Tomas Johansson

1982 i Älvängen
Bantamvikt: Sonny Broman
Lättvikt: Gerry Svensson
Lätt tungvikt: Frank Andersson
Tungvikt: Tomas Johansson

1983 i Naestved
Lätt flugvikt: Patrik Magnusson
Bantamvikt: Mikael van Ampt
Lättvikt: Gerry Svensson
Weltervikt: Roger Tallroth
Mellanvikt: Frank Andersson
Lätt tungvikt: Karl-Johan Gustavsson
Tungvikt: Tomas Johansson

1984 i Nötteröy
Bantamvikt: Benni Ljungbäck
Lätt mellanvikt: Adrian Berg von Linde
Mellanvikt: Christer Gulldén
Lätt tungvikt: Frank Andersson
Tungvikt: Tomas Johansson

1985 i Tammerfors
Lätt flugvikt: Patrik Magnusson
Lättvikt: Sonny Davidsson
Weltervikt: Roger Tallroth

1986 i Varberg
Bantamvikt: Pierre Dikanda
Fjädervikt: Kent-Olle Johansson
Lättvikt: Sonny Davidsson
Weltervikt: Roger Tallroth
Lätt mellanvikt: Magnus Fredriksson
Lätt tungvikt: Christer Gulldén
Tungvikt: Tomas Johansson

1987 i Sönderborg
Bantamvikt: Niklas Hentunen
Fjädervikt: Ronny Persson
Lättvikt: Lars Lagerborg
Weltervikt: Roger Tallroth
Lätt mellanvikt: Magnus Fredriksson
Tungvikt: Tomas Johansson

1991 i Varberg
Bantamvikt: Peter Stjernberg
Weltervikt: Peter Jansson
Lätt mellanvikt: Örjan Jansson
Lätt tungvikt: Jörgen Olsson
Tungvikt: Tomas Johansson

1992 ingen tävling

1993 i Herning
Lätt flugvikt: Fariborz Besarati
Weltervikt: Peter Puls
Lätt mellanvikt: Martin Lidberg
Lätt tungvikt: Mikael Ljungberg
Tungvikt: Tomas Johansson

1994 i Tallinn
Lätt flugvikt: Fariborz Besarati
Bantamvikt: Peter Stjernberg
Weltervikt: Anders Magnusson
Lätt mellanvikt: Martin Lidberg

1995 ingen tävling

1996 i Notodden
Lätt flugvikt: Fariborz Besarati
Fjädervikt: Usama Aziz
Weltervikt: Torbjörn Kornbakk
Lätt mellanvikt: Mattias Eriksson
Tungvikt: Mikael Ljungberg

1997 ingen tävling

1998 i Vaajakoski
85 kg: Martin Lidberg

1999 ingen tävling

2000 i Malmö
70 kg: Mattias Schoberg
85 kg: Ara Abrahamian
97 kg: Martin Lidberg
130 kg: Eddy Bengtsson

2001 ingen tävling

2002 i Herning
55 kg: Kim Holk
130 kg: Eddy Bengtsson

2003 i Eslöv
55 kg: Henrik Ståhl
84 kg: Lennie Persson
96 kg: Martin Lidberg

2004 ingen tävling

2005 i Narvik
66 kg: Hamid Mokhtarzadeh

2006 i Tammerfors
96 kg: Ara Abrahamian
120 kg: Jalmar Sjöberg

2007 i Tallinn
84 kg: Mohammad Babulfath
96 kg: Ara Abrahamian
120 kg: Johan Eurén

2008 på Kolbotn
96 kg: Jakob Cedergren
120 kg: Johan Eurén

2009 i Oskarshamn
66 kg: Mathias Gûnther
74 kg: Robert Rosengren
84 kg: Fisnik Zahiti
120 kg: Jalmar Sjöberg

2010 i Nyköbing/Falster
66 kg: Vahab Daneshvar

2011 i Tallinn
84 kg: Fisnik Zahiti
96 kg: Christoffer Ljungbäck

2012 i Herning
66 kg: Vahab Daneshvar
84 kg: Kristofer Johansson
96 kg: Mikael Nyberg
120 kg:Sebastian Lönnborn

2013 i Eslöv
120 kg: Johan Eurén
55 kg: Sofia Mattsson
72 kg: Jenny Fransson

2014  i Åbo
48 kg: Josefine Frederiksen
53 kg: Sofia Mattsson
69 kg: Jenny Fransson
71 kg: Zakarias Tallroth
80 kg: Alexander Jersgren
130kg: Sebastian Lönnborn

2015 i Bodö
71 kg: Zakarias Tallroth
75 kg: Christoffer Nilsson
85 kg: Kristofer Johansson
130 kg: Johan Eurén

2016 i Tallin
59 kg: Ardit Fazljija
80 kg: Alex Kessidis
85 kg: Emil Sandahl

Damer:
58 kg: Emma Johansson
63 kg: Moa Nygren

 

FRI STIL

1975 i Norrtälje
Flugvikt: Kauko Naavala
Bantamvikt: Tord Åslund
Lättvikt: Lennart Lundell
Weltervikt: Jan Karlsson
Lätt mellanvikt: Kurt Elmgren
Mellanvikt: Roland Andersson
Lätt tungvikt: Börje Nilsson

1976 i Ylivieska
Lätt flugvikt: Zeljko Radetic
Flugvikt: Kauko Naavala
Lättvikt: Lennart Lundell
Lätt mellanvikt: Kurt Elmgren
Mellanvikt: Börje Nilsson
Lätt tungvikt: Roland Andersson

1977 i Kotka
Lätt flugvikt: Jonny Sundberg
Flugvikt: Kauko Naavala
Weltervikt: Lennart Lundell
Mellanvikt: Frank Andersson
Lätt tungvikt: Roland Andersson
Tungvikt: Arne Robertsson

1978 i Haparanda
Lätt flugvikt: Kent Andersson
Weltervikt: Jan Karlsson
Lätt tungvikt: Roland Andersson
Tungvikt: Arne Robertsson

1979 i Göteborg
Flugvikt: Sonny Broman
Bantamvikt: Kauko Naavala
Mellanvikt: Sören Claeson
Lätt tungvikt: Börje Nilsson

 

A Fyrstads genom tiderna


[Vinnare 2016 Lidköpings AS]

Alla placeringar i A-fyrstads 1 t.o.m. 4 från 1928 på Cirkus till 2015 i Falköping.

1928 I
1) Göteborg 3 1 2 0 10-8 4
2) Malmö 3 0 3 0 9-9 3
3) Eskilstuna 3 0 3 0 9-9 3
4) Stockholm 3 0 2 1 8-10 2

1928 II
1) Malmö 3 3 0 0 12-6 6
2) Stockholm 3 0 2 1 8-10 2
3) Eskilstuna 3 0 2 1 8-10 2
4) Göteborg 3 0 2 1 8-10 2

1929
1) Malmö 3 3 0 0 16-5 6
2) Stockholm 3 2 0 1 13-8 4
3) Göteborg 3 1 0 2 8-13 2
4) Eskilstuna 3 0 0 3 5-16 0

1930
1) Malmö 3 3 0 0 19-2 6
2) Eskilstuna 3 2 0 1 8-13 4
3) Stockholm 3 1 0 2 8-13 2
4) Göteborg 3 0 0 3 7-14 0

1931
1) Malmö 3 3 0 0 14-7 6
2) Stockholm 3 2 0 1 14-7 4
3) Norrköping 3 1 0 2 9-12 2
4) Eskilstuna 3 0 0 3 5-16 0

1932
1) Malmö 3 3 0 0 13-9 6
2) Borås 3 2 0 1 11-10 4
3) Norrköping 3 1 0 2 11-10 2
4) Stockholm 3 0 0 3 7-14 0

1933
1) Borås 3 3 0 0 12-9 6
2) Malmö 3 2 0 1 13-8 4
3) Eskilstuna 3 1 0 2 10-11 2
4) Norrköping 3 0 0 3 7-14 0

1934
1) Malmö 3 3 0 0 14-7 6
2) Stockholm 3 2 0 1 13-8 4
3) Borås 3 1 0 2 9-12 2
4) Eskilstuna 3 0 0 3 6-15 0

1935
1) Malmö 3 3 0 0 15-6 6
2) Stockholm 3 2 0 1 12-9 4
3) Eslöv 3 1 0 2 7-14 2
4) Borås 3 0 0 3 8-13 0

1936
1) Stockholm 3 3 0 0 13-8 6
2) Malmö 3 2 0 1 11-10 4
3) Eslöv 3 1 0 2 11-10 2
4) Eskilstuna 3 0 0 3 7-14 0

1937
1) Malmö 3 3 0 0 14-7 6
2) Borås 3 2 0 1 12-8 4
3) Stockholm 3 1 0 2 9-11 2
4) Eslöv 3 0 0 3 6-15 0

1938
1) Borås 3 3 0 0 14-7 6
2) Sundsvall 3 2 0 1 13-8 4
3) Stockholm 3 1 0 2 12-9 2
4) Malmö 3 0 0 3 3-18 0

1939
1) Stockholm 3 3 0 0 15-6 6
2) Borås 3 2 0 1 11-10 4
3) Sundsvall 3 1 0 2 9-12 2
4) Eslöv 3 0 0 3 7-14 0

1940
1) Eskilstuna 3 3 0 0 15-6 6
2) Borås 3 2 0 1 11-10 4
3) Stockholm 3 1 0 2 10-10 2
4) Sundsvall 3 0 0 3 5-15 0

1941
1) Eskilstuna 3 3 0 0 13-8 6
2) Stockholm 3 2 0 1 11-10 4
3) Malmö 3 1 0 2 11-10 2
4) Borås 3 0 0 3 7-14 0

1942
1) Stockholm 3 3 0 0 13-8 6
2) Eskilstuna 3 2 0 1 12-9 4
3) Sundsvall 3 1 0 2 9-12 4
4) Malmö 3 0 0 3 8-13 0

1943
1) Stockholm 3 2 0 1 13-8 4
2) Borås 3 2 0 1 10-11 4
3) Sundsvall 3 1 0 2 10-11 2
4) Eskilstuna 3 1 0 2 9-12 2

1944
1) Eskilstuna 3 3 0 0 15-6 6
2) Stockholm 3 2 0 1 13-8 4
3) Borås 3 1 0 2 8-13 2
4) Norrköping 3 0 0 3 6-15 0

1945
1) Eskilstuna 3 2 0 1 13-8 4
2) Sundsvall 3 2 0 1 13-8 4
3) Stockholm 3 2 0 1 11-10 4
4) Borås 3 0 0 3 5-16 0

1946
1) Eskilstuna 3 3 0 0 19-5 6
2) Stockholm 3 2 0 1 12-12 4
3) Sundsvall 3 0 1 2 8-16 1
4) Malmö 3 0 1 2 9-15 1

1947
1) Eskilstuna 3 3 0 0 17-6 6
2) Borås 3 1 1 1 12-11 3
3) Eslöv 3 1 1 1 10-14 3
4) Stockholm 3 0 0 3 8-16 0

1948
1) Eskilstuna 3 3 0 0 17-7 6
2) Malmö 3 2 0 1 16-8 4
3) Göteborg 3 1 0 2 8-16 2
4) Borås 3 0 0 3 7-17 0

1949
1) Eskilstuna 3 3 0 0 20-4 6
2) Malmö 3 1 1 1 12-12 3
3) Huskvarna 3 1 0 2 7-17 2
4) Trollhättan 3 0 1 2 9-15 1

1950
1) Eskilstuna 3 3 0 0 19-5 6
2) Malmö 3 1 1 1 11-13 3
3) Bjärnum 3 1 1 1 10-14 3
4) Sundsvall 3 0 0 3 8-16 0

1951
1) Eskilstuna 3 2 1 0 16-8 5
2) Malmö 3 2 1 0 16-8 5
3) Trollhättan 3 0 1 2 8-16 1
4) Stockholm 3 0 1 2 8-16 1

1952
1) Malmö 3 3 0 0 19-5 6
2) Eskilstuna 3 1 1 1 13-11 3
3) Eslöv 3 0 2 1 9-15 2
4) Västerås 3 0 1 2 7-17 1

1953
1) Eskilstuna 3 3 0 0 18-6 6
2) Malmö 3 2 0 1 15-9 4
3) Stockholm 3 1 0 2 12-12 2
4) Göteborg 3 0 0 3 3-21 0

1954
1) Malmö 3 3 0 0 20-4 6
2) Eslöv 3 1 1 1 11-13 3
3) Eskilstuna 3 0 2 1 11-13 2
4) Trollhättan 3 0 1 2 6-18 1

1955
1) Göteborg 3 2 1 0 18-6 5
2) Malmö 3 2 1 0 15-9 5
3) Eslöv 3 1 0 2 9-15 2
4) Västerås 3 0 0 3 6-18 0

1956
1) Malmö 3 3 0 0 17-7 6
2) Trollhättan 3 1 1 1 12-12 3
3) Göteborg 3 1 0 2 12-12 2
4) Eskilstuna 3 0 1 2 7-17 1

1957
1) Malmö 3 3 0 0 16-8 6
2) Västerås 3 1 1 1 12-12 3
3) Eslöv 3 0 2 1 10-14 2
4) Trollhättan 3 0 1 2 10-14 1

1958
1) Malmö 3 3 0 0 16-8 6
2) Klippan 3 2 0 1 12-12 4
3) Västerås 3 1 0 2 12-12 2
4) Eskilstuna 3 0 0 3 8-16 0

1959
1) Malmö 3 1 2 0 14-10 4
2) Trollhättan 3 0 3 0 12-12 3
3) Arboga 3 1 1 1 10-13 3
4) Klippan 3 0 2 1 11-12 2

1960
1) Stockholm 3 2 1 0 14-10 5
2) Finspång 3 1 2 0 12-11 4
3) Malmö 3 1 1 1 11-12 3
4) Trollhättan 3 0 0 3 10-14 0

1961
1) Klippan 3 3 0 0 16-7 6
2) Stockholm 3 2 0 1 13-10 4
3) Arboga 3 1 0 2 10-12 2
4) Finspång 3 0 0 3 6-16 0

1962
1) Malmö 3 2 1 0 15-8 5
2) Klippan 3 2 1 0 15-9 5
3) Stockholm 3 1 0 2 12-11 2
4) Göteborg 3 0 0 3 5-19 0

1963
1) Malmö 3 3 0 0 17-7 6
2) Klippan 3 2 0 1 15-9 4
3) Sundsvall 3 1 0 2 13-11 2
4) Arboga 3 0 0 3 3-21 0

1964
1) Klippan 3 2 1 0 15-8 5
2) Malmö 3 1 2 0 15-9 4
3) Västerås 3 1 1 1 14-10 3
4) Falkenberg 3 0 0 3 3-20 0

1965
1) Klippan 3 3 0 0 14-9 6
2) Sundsvall 3 2 0 1 13-10 4
3) Lidköping 3 1 0 2 12-12 2
4) Malmö 3 0 0 3 8-16 0

1966
1) Västerås 3 2 1 0 16-8 5
2) Klippan 3 2 1 0 15-9 5
3) Sundsvall 3 1 0 2 11-12 2
4) Stockholm 3 0 0 3 5-20 0

1967
1) Klippan 3 2 1 0 13-10 5
2) Västerås 3 1 2 0 12-11 4
3) Trollhättan 3 1 1 1 12-12 3
4) Malmö 3 0 0 3 10-14 0

1968
1) Västerås 3 3 0 0 18-6 6
2) Sala 3 2 0 1 11-12 4
3) Klippan 3 1 0 2 12-12 2
4) Falkenberg 3 0 0 3 6-19 0

1969
1) Västerås 3 3 0 0 20-9 6
2) Finspång 3 2 0 1 14-16 4
3) Trollhättan 3 1 0 2 15-15 2
4) Sala 3 0 0 3 10-19 0

1970
1) Arboga 3 3 0 0 20-10 6
2) Västerås 3 2 0 1 19-11 4
3) Finspång 3 1 0 2 12-17 2
4) Malmö 3 0 0 3 8-21 0

1971
1) Arboga 3 1 2 0 17-12 4
2) Västerås 3 1 2 0 17-13 4
3) Klippan 3 1 2 0 16-14 4
4) Stockholm 3 0 0 3 9-20 0

1972
1) Sundsvall 3 2 1 0 16-12 5
2) Västerås 3 1 2 0 16-12 5
3) Arboga 3 1 1 1 14-15 3
4) Trollhättan 3 0 0 3 9-18 0

1973
1) Lidköping 3 3 0 0 19-10 6
2) Västerås 3 2 0 1 16-11 4
3) Osby 3 1 0 2 9-18 2
4) Sundsvall 3 0 0 3 11-16 0

1974
1) Malmö 3 2 0 1 16-13 4
2) Lidköping 3 1 2 0 15-14 4
3) Arboga 3 0 2 1 14-16 2
4) Västerås 3 0 2 1 13-15 2

1975
1) Lidköping 3 2 1 0 19-11 5
2) Malmö 3 2 1 0 16-13 5
3) Sundsvall 3 1 0 2 13-17 2
4) Klippan 3 0 0 3 11-18 0

1976
1) Lidköping 3 3 0 0 23-7 6
2) Ballingslöv 3 2 0 1 14-13 4
3) Malmö 3 1 0 2 12-16 2
4) Västerås 3 0 0 3 8-21 0

1977
1) Lidköping 3 3 0 0 25-5 6
2) Ballingslöv 3 2 0 1 19-10 4
3) Sundsvall 3 0 1 2 8-22 1
4) Klippan 3 0 1 2 7-22 1

1978
1) Lidköping 3 3 0 0 24-5 6
2) Ballingslöv 3 1 1 1 13-16 3
3) Västerås 3 1 1 1 12-16 3
4) Arboga 3 0 0 3 8-20 0

1979
1) Lidköping 3 3 0 0 24-5 6
2) Klippan 3 1 1 1 17-12 3
3) BK Viking 3 1 1 1 11-18 3
4) Ballingslöv 3 0 0 3 6-23 0

1980
1) Västerås 3 3 0 0 19-9 6
2) Lidköping 3 2 0 1 21-8 4
3) Klippan 3 0 1 2 9-20 1
4) Sundsvall 3 0 1 2 9-21 1

1981
1) Lidköping 3 3 0 0 23-7 6
2) Västerås 3 2 0 1 16-14 4
3) Arboga 3 1 0 2 11-19 2
4) Ballingslöv 3 0 0 3 10-20 0

1982
1) Lidköping 3 3 0 0 21-9 6
2) Örgryte 3 2 0 1 19-11 4
3) Västerås 3 1 0 2 14-16 2
4) Göteb. AK 3 0 0 3 6-24 0

1983
1) Lidköping 3 3 0 0 20-10 6
2) Örgryte 3 2 0 1 17-13 4
3) Spårvägen 3 1 0 2 12-18 2
4) Arboga 3 0 0 3 11-19 0

1984
1) Lidköping 3 2 0 1 19-11 4
2) Örgryte 3 2 0 1 18-12 4
3) Västerås 3 2 0 1 16-14 2
4) Osby 3 0 0 3 7-23 0

1985
1) Örgryte 3 3 0 0 19-11 6
2) Arboga 3 1 1 1 15-15 3
3) Lidköping 3 0 2 1 13-17 2
4) Spårvägen 3 0 1 2 13-17 1

1986
1) Örgryte 3 3 0 0 20-10 6
2) Arboga 3 2 0 1 16-14 4
3) Västerås 3 0 1 2 13-17 1
4) Ballingslöv 3 0 1 2 11-19 1

1987
1) Lidköping 3 3 0 0 20-10 6
2) Örgryte 3 1 1 1 14-16 3
3) Arboga 3 1 0 2 15-15 2
4) Spårvägen 3 0 1 2 11-19 1

1988
1) Lidköping 3 3 0 0 20-9 6
2) Örgryte 3 2 0 1 17-11 4
3) Ballingslöv 3 0 1 2 11-19 1
4) Västerås 3 0 1 2 11-19 1

1989
1) Örgryte 3 3 0 0 19-11 6
2) Lidköping 3 2 0 1 18-12 4
3) Spårvägen 3 1 0 2 15-15 2
4) Arboga 3 0 0 3 8-22 0

1990
1) Örgryte 3 3 0 0 21-9 6
2) Lidköping 3 1 1 1 15-15 3
3) Varb. Bois 3 0 2 1 14-16 2
4) Ballingslöv 3 0 1 2 10-20 1

1991
1) Örgryte 3 2 1 0 20-10 5
2) Lidköping 3 1 2 0 19-11 4
3) Spårvägen 3 1 1 1 17-12 3
4) Arboga 3 0 0 3 3-26 0

1992
1) Örgryte 3 3 0 0 21-9 6
2) Öregrund 3 2 0 1 19-10 4
3) Lidköping 3 1 0 2 12-18 2
4) Klippan 3 0 0 3 7-22 0

1993
1) Örgryte 3 3 0 0 26-1 6
2) Öregrund 3 2 0 1 10-17 4
3) Varb.Bois 3 1 0 2 9-18 2
4) Ballingslöv 3 0 0 3 9-18 0

1994
1) Örgryte 3 3 0 0 22-5 6
2) Spårvägen 3 2 0 1 16-11 4
3) Västerås 3 1 0 2 9-18 2
4) Öregrund 0 0 3 7-20 0

1995
1) BK Ore 3 1 2 0 14-10 4
2) Örgryte 3 0 3 0 12-12 3
3) Spårvägen 3 1 1 1 12-12 3
4) Varb.Bois 3 0 2 1 10-14 2

1996
1) Örgryte 3 3 0 0 20-10 6
2) Sparta 3 2 0 1 18-12 4
3) BK Ore 3 1 0 2 12-17 2
4) Lidköping 3 0 0 3 9-20 0

1997
1) Örgryte 3 3 0 0 79-12 6
2) Spårvägen 3 2 0 1 64-25 4
3) Sparta 3 1 0 2 22-65 2
4) Varb.Bois 3 0 0 3 14-77 0

1998
1) Spårvägen 3 2 0 1 44-40 4
2) BK Loke 3 2 0 1 44-42 4
3) Örgryte 3 1 0 2 43-40 2
4) Lidköping 3 1 0 2 38-47 2

1999
1) Örgryte 3 3 0 0 60-34 6
2) BK Loke 3 2 0 1 57-40 4
3) Lidköping 3 1 0 2 47-54 2
4) BK Ore 3 0 0 3 42-68 0

2000 I
1) Spårvägen 3 3 0 0 68-21 6
2) Örgryte 3 2 0 1 64-25 4
3) Lidköping 3 1 0 2 25-66 2
4) BK Ore 3 0 0 3 24-69 0

2000 II
1) Ma Tigers 3 3 0 0 66-22 6
2) Örgryte 3 2 0 1 42-47 4
3) Lidköping 3 1 0 2 45-44 2
4) Klippan 3 0 0 3 26-62 0

2001
1) Ma Tigers 3 3 0 0 66-23 6
2) Sparta 3 2 0 1 57-35 4
3) Örgryte 3 1 0 2 38-62 2
4) Klippan 3 0 0 3 23-64 0

2002
1) Ma Tigers 3 3 0 0 53-24 6
2) Sparta 3 2 0 1 58-18 4
3) Eslöv 3 0 1 2 24-52 1
4) Klippan 3 0 1 2 19-61 1

2003
1) Spårvägen 3 3 0 0 59-23 6
2) Ma Tigers 3 2 0 1 43-40 4
3) Eslöv 3 1 0 2 38-46 2
4) Sparta 3 0 0 3 25-56 0

2004
1) Sparta 3 3 0 0 59-19 6
2) Spårvägen 3 2 0 1 38-40 4
3) Örgryte 3 1 0 2 32-47 2
4) Lidköping 3 0 0 3 28-51 0

2005
1) Örgryte 3 2 0 1 13-8 4
2) Väsby 3 2 0 1 13-8 4
3) Sparta 3 2 0 1 12-9 4
4) BK Ore 3 0 0 3 4-17 0

2006
1) Örgryte 3 2 0 1 13-8 4
2) Eslöv 3 2 0 1 13-8 4
3) Arboga 3 2 0 1 12-9 4
4) Väsby 3 0 0 3 4-17 0

2007
1) Örgryte 3 3 0 0 17-4 6
2) Lidköping 3 2 0 1 11-10 4
3) Spårvägen 3 1 0 2 10-11 2
4) Arboga 3 0 0 3 4-17 0

2008
1) Sparta 3 3 0 0 13-8 6
2) Spårvägen 3 2 0 1 13-8 4
3) Örgryte 3 1 0 2 10-11 2
4) Arboga 3 0 0 3 6-15 0

2009
1) Spårvägen 3 3 0 0 13-8 6
2) IK Sparta 3 2 0 1 13-8 4
3) Örgryte 3 1 0 2 9-12 2
4) Eslöv 3 0 0 3 7-14 0

2010
1) Huddinge 3 3 0 0 18-3 6
2) Spårvägen 3 2 0 1 9-12 4
3) Eslöv 3 1 0 2 10-11 2
4) Örgryte 3 0 0 3 5-16 0

2011
1) Huddinge BK 3 3 0 0  6
2) Arboga AK    3 2 0 1  4
3) Örgryte IS    3 1 0 2  2
4) BK Starke     3 0 0 3  0

2012
1) IK Sparta       3 3 0 0  6
2) Örgryte IS      3 2 0 1  4
3) BK Ore           3 1 0 2  2
4) Varbergs Bois 3 0 0 3 0

2013
1) IK Sparta        3 3 0 0  6
2) Örgryte IS       3 2 0 1  4
3) Varbergs Bois  3 1 0 2  2
4) BK Ore            3 0 0 3  0

2014:
1) IK Sparta             3 3 0 0  22-2  8
2) Örgryte IS            3 2 0 1  15-9  4
3) Arboga AK           3 1 0 2  8-16  2
4) HBK-Bergania      3 0 0 3  3-21  0

2015:
1) IK Sparta               3 2 1 0    17-7    5
2) Örgryte IS              3 1 2 0    14-10 4
3) Falköpings ABK     3 1 1 1    13-11  3
4) BK Ore                   3 0 0 3     4 -20  0

2016
1) Lidköpings AS       3 2 0 1   4
2) IK Sparta                3 2 0 1   4
3) Örgryte IS               3 2 0 1   4
4) HBK Bergania        3 0 0 3    0

 

Maratontabell för A-fyrstads 1928-2016

 

Plac Lag Starter 1:a 2:a 3:a 4:a Sa poäng
1 Malmö stad 37 17 11 3 6 116
2 Örgryte IS 34 14 12 7 1 103
3 Lidköpings AS 28 13 6 6 3 85
4 Eskilstuna stad 15 11 3 5 6 69
5 Stockholms stad 27 5 9 7 6 67
6 Västerås BK 23 4 7 7 5 56
7 Klippans BK 19 4 5 3 7 44
8 Spårvägens BK 16 4 5 5 2 43
9 IK Sparta 14 6 5 2 1 44
10 Arboga AK 20 2 3 8 7 20
11 Borås stad 14 2 6 2 4 34
12 Sundsvalls AIK 16 1 3 7 5 32
13 Eslöv AI 14 - 2 9 3 27
14 Göteborgs stad 9 2 3 4 18
15 Trollhättans AK 10 2 3 5 17
16 Ballingslövs BK 9 3 1 5 16
17 Malmö Tigers 4 3 1 15
18 BK Ore 7 1 2 4 13
19 FinspångsAIK 4 2 1 1 9
20 Varbergs Bois 6 - - 3 3 9
21 Huddinge BK 2 2 - - - 8
22 Öregrunds BK 3 - 2 1 - 7
23 BK Loke 2 2 - - 6
24 Norrköpings Stad 4 - 2 2 4
25 Väsby BK 2 1 1 4
26 IF Norden 2 1 1 4
27 OsbyABK 2 1 1 3
28 Falkenbergs stad 2 2 2
29 BK Trim 1 1 2
30 HuskvarnaAIK 1 1 2
31 BK Viking 1 1 2
32 Falköpings ABK 1  - - 1 - 2
33 HBK-Bergania 2 - - - 2 2
34 BK Starke 1 - - - 1 1
35 Göteborgs AK 1 - - - 1 1


Alla SM-vinnare från 1896 till 2016

GREKISK ROMERSK STIL

Utan klassindelning
1896: C.W. Nilsson,Hälsingborgs AF
1897: Carl. Sandberg,Göteborgs AK
1898: Carl Helgesson,Örgryte IS
1899: H. Christensen,Hermod,Köpenhamn
1900: Carl Sandberg,Göteborgs AK
1901: Hans H. Egeberg,Hermod,Köpenhamn
1902: Carl Sandberg,Göteborgs AK
1903: H. May, Majornas IS
1904: Erik Lund,Örgryte IS

Lätt flugvikt
1969: Benny Vesterby,Djurgårdens IF
1970: Rolf Andersson,Ballingslövs BK
1971: Lennart Svensson,BK Herkules
1972: Lennart Svensson,BK Herkules
1973: Tord Åslund,Kolsva IF
1974: Gerry Svensson,Björnekulla BK
1975: Stig-Åke Lundell,Lidköpings AS
1976: Kalle Tegelberg,Trollhättans AK
1977: Jonny Sundberg,Lidköpings AS
1978: Kalle Tegelberg,Trollhättans AK
1979: Kent Andersson,Väsby BK
1980: Kent Andersson,Väsby BK
1981: Kent Andersson,Väsby BK
1982: Anders Bükk,Kungsbacka BK
1983: Anders Bükk,Örgryte IS
1984: Kent Andersson,Spårvägens GoIF
1985: Patrik Magnusson,Arboga AK
1986: Patrik Magnusson,Arboga AK
1987: Patrik Magnusson,Arboga AK
1988: Patrik Magnusson,Arboga AK
1989: Fariborz Besarati,Sundsvalls AIK
1990: Fariborz Besarati,Sundsvalls AIK
1991: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1992: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1993: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1994: Kim Holk,BK Björnvid
1995: Kim Holk,BK Björnvid
1996: Johnny Wiegerth,BK Ore

Flugvikt
1947: Sven Lindberg,Hallstahammars SK
1948: Malte Möller,Värnamo BK
1949: Bengt Johansson,Hallsbergs BK
1950: Bengt Johansson,Hallsbergs BK
1951: Bengt Johansson,Hallsbergs BK
1952: Bengt Johansson,Hallsbergs BK
1953: Karl-Erik Andersson,GAK Enighet
1954: Karl-Erik Andersson,GAK Enighet
1955: Karl-Erik Andersson,GAK Enighet
1956: Bengt Johansson,Örgryte IS
1957: Bengt Johansson,Örgryte IS
1958: Karl-Erik Andersson,GAK Enighet
1959: Lars Pettersson,Falkenbergs BK
1960: Berndt Öhrbom,Arboga AK
1961: Holger Sundström,Umeå IK
1962: Bengt Frännfors,AK Stålpojkarna
1963: Karl-Erik Andersson,GAK Enighet
1964: Karl-Erik Andersson,GAK Enighet
1965: Johnny Spjuth,Västerås BK
1966: Karl Sandqvist,AK Stålpojkarna
1967: Kjell Fernström,Västerås BK
1968: Kjell Fernström,Västerås BK
1969: Nils-Göran Johansson,BK Starke
1970: Per Lindholm,Ballingslövs BK
1971: Kjell Fernström,Västerås BK
1972: Kjell Fernström,Västerås BK
1973: Lennart Svensson,BK Herkules
1974: Kauko Naavala,Örgryte IS
1975: Kauko Naavala,Örgryte IS
1976: Benni Ljungbäck,Klippans BK
1977: Kauko Naavala.Örgryte IS
1978: Patrik Kjellberg,Spårvägens GoIF
1979: Patrik Kjellberg,Spårvägens GoIF
1980: Stig-Åke Lundell,Lidköpings AS
1981: Stig-Åke Lundell,Lidköpings AS
1982: Magnus Andersson,Västerås BK
1983: Stefan Öhrn,Västerås BK
1984: Anders Bükk,Örgryte IS
1985: Anders Bükk,Örgryte IS
1986: Anders Bükk,Örgryte IS
1987: Anders Bükk,Örgryte IS
1988: Peter Stjernberg,Ballingslövs BK
1989: Jonas Nilsson,Örebro AK
1990: Robert Olsson,BK Banér
1991: Patrik Magnusson,Örebro AK
1992: Wieslav Kucinski,Falkenbergs BK
1993: Sandor Csergö,Lidköpings AS
1994: Patrik Magnusson,Arboga AK
1995: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1996: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1997: Joachim Söderman,BK Loke
1998: Patrik Lundh,Örgryte IS
1999: Kim Holk,Malmö Tigers
2000: Michael Söderman,BK Loke
2001: Zigmunds Jansons,Kiruna SK

Bantamvikt
1919: J. Wälima,Malmbergets AIF
1920: J. Wälima,Malmbergets AIF
1921: Gustav Lindstrand,IK Sparta
1922: Frithiof Svensson,Djurgårdens IF
1923: Carl Andersson,IK Sparta
1924: Sigfrid Hansson,BK Kärnan
1925: Sigfrid Hansson,BK Kärnan
1926: Arvid Östman,Djurgårdens IF
1927: Folke Hernström, Borås BK
1928: Folke Hernström,Borås BK
1929: Oscar Lindelöf,GAK Enighet
1930: Herman Tuvesson,Bjärnums GIF
1931: Herman Tuvesson,Bjärnums GIF
1932: Herman Tuvesson,Bjärnums GIF
1933: Herman Tuvesson,Bjärnums GIF
1934: Herman Tuvesson,Bjärnums GIF
1935: Egon Svensson,IK Sparta
1936: Kurt Pettersen,Borås AK
1937: Erik Persson,IK Sparta
1938: Kurt Pettersen,Borås AK
1939: Sture Wetterlöf,BK Trim
1940: Ture Johansson,Katrineholms BK
1941: Kurt Pettersen,Borås AK
1942: Kurt Pettersen,Borås BK
1943: Kurt Pettersen,Borås BK
1944: Kurt Pettersén,Borås BK
1945: Kurt Pettersen,Borås BK
1946: Kurt Pettersen,Borås BK
1947: Lorentz Freij,IK Sparta
1948: Erik Persson,BK Athén
1949: Kurt Pettersen,Borås BK
1950: Kurt Pettersen,Borås BK
1951: Kurt Pettersen,Borås BK
1952: Hubert Persson,IF Verdandi
1953: Hubert Persson,IF Verdandi
1954: Bertil Lindström,Värnamo BK
1955: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1956: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1957: Kurt Johannesson,BK Kärnan
1958: Bertil Lindström,BK Ore
1959: Åke Nilsson, SGK Pantern
1960: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1961: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1962: Bengt Johansson,Göteborgs AK
1963: Rainer Korhonen,IF Norden
1964: Kurt Johannesson,BK Kärnan
1965: Leif Samuelsson,Umeå IK
1966: Kent Jonsson,Alnö IF
1967: Leif Samuelsson,Umeå IK
1968: Klaus König,Trollhättans AK
1969: Arne Axelsson,Eskilstuna GAK
1970: Johnny Spjuth,Västerås BK
1971: Per Lindholm,Klippans BK
1972: Rolf Andersson,Ballingslövs BK
1973: Johnny Spjuth,Västerås BK
1974: Per Lindholm,Klippans BK
1975: Lars Malmkvist,Kulladals BK
1976: Gerry Svensson,Björnekulla BK
1977: Benni Ljungbäck,Klippans BK
1978: Benni Ljungbäck,Klippans BK
1979: Benni Ljungbäck,Klippans BK
1980: Benni Ljungbäck,Klippans BK
1981: Patrik Kjellberg,Spårvägens GoI
1982: Sonny Broman,Spårvägens GoIF
1983: Mikael van Ampt,Örgryte IS
1984: Benni Ljungbäck,Klippans BK
1985: Benni Ljungbäck,Klippans BK
1986: Pierre Dikanda,Lidköpings AS
1987: Wladyslaw Pakuszewski,Västerås BK
1988: Niklas Hentunen,Västerås BK
1989: Niklas Hentunen,Västerås BK
1990: Pierre Dikanda,Lidköpings AS
1991: Robert Olsson,Ballingslövs BK
1992: Pierre Dikanda,Lidköpings AS
1993: Peter Stjernberg,Örgryte IS
1994: Joel Carlsson,Höörs BK
1995: Isak Theodoridis,BK Centrum
1996: Joel Carlsson,IK Sparta
1997: Isak Theodoridis,BK Centrum
1998: Zigmunds Jansons,Kiruna SK
1999: Joel Carlsson,Höörs BK
2000: Aigars Jansons,Kiruna SK
2001: Henrik Ståhl, Eslövs AI
2002: Kim Holk,Malmö Tigers
2003: Kim Holk,Malmö Tigers
2004: Niklas Lövkvist,IK Sparta
2005: Johan Johansson,Lidköpings AS
2006: Kim Holk,Hököpinge BK
2007: Victor Wolfgang,Örgryte IS
2008: Daniel Molin,Arboga AK
2009: Eduarnis Tellez Zamora,IK Sparta
2010: Eduarnis Tellez Zamora,IK Sparta
2011: Joakim Fagerlund,Huddinge BK
2012: Emil Sundberg, Lidköpings AS
2013: Emil Sunberg, Lidköpings AS

59 kg:
2014: Eduarnis Zamora, AK-77
2015: Isak Selder, Huddinge BK
2016: Abdulaziz Hussein, Spårvägens BK
2017: Joakim Fagerlund, Huddinge BK

Fjädervikt
1909: Anton Persson,IFK Malmö
1910: Gustav Borg,GAK Enighet
1911: Hugo Johansson,GAK Enighet
1912: Carl G. Andersson,GAK Enighet
1913: Erik Öberg,IK Amatören,Varberg
1914: Harry Larsson,Örgryte IS
1915: Harry Larsson,Örgryte IS
1916: Harry Larsson,Örgryte IS
1917: Gottfrid Svensson,Djurgårdens IF
1918: Gottfrid Svensson,Djurgårdens IF
1919: Harald Jönsson,GAK Enighet
1920: Frithiof Svensson,Djurgårdens IF
1921: Frithiof Svensson,Djurgårdens IF
1922: Gottfrid Svensson,Djurgårdens IF
1923: Frithiof Svensson,Djurgårdensd IF
1924: Erik Malmberg,Göteborgs AK
1925: Erik Malmberg,Göteborgs AK
1926: Erik Malmberg,Göteborgs AK
1927: Erik Malmberg,Örgryte IS
1928: Folke Hernström,Borås BK
1929: Folke Hernström,Borås BK
1930: Erik Stjärnfeldt,BK Argos
1931: Olaus Johansson,Kiruna SK
1932: Einar Karlsson,Djurgårdens IF
1933: Herbert Olofsson,BK Athén
1934: Hilding Hansson,Brandkårens IK
1935: Göte Persson,IK Sparta
1936: Teodor Svalberg,Njurunda BK
1937: Einar Karlsson,Djurgårdens IF
1938: Egon Svensson,IK Sparta
1939: Egon Svensson,IK Sparta
1940: Egon Svensson,IK Sparta
1941: Egon Svensson,IK Sparta
1942: Olle Anderberg.Hälsingborgs BK
1943: Olle Anderberg,Hälsingborgs BK
1944: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1945: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1946: Östen Nilsson,Södertälje BK
1947: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1948: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1949: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1950: Ivar Sjölin,Lidköpings AS
1951: Gunnar Håkansson,GAK Enighet
1952: Henry Holmberg,BK Athén
1953: Kjell Ahlin,Klippans BK
1954: Gunnar Håkansson,GAK Enighet
1955: Gunnar Håkansson,GAK Enighet
1956: Allan Magnusson,Trollhättans AK
1957: Helge Nilsson,Ängelholms BK
1958: Kurt Johannesson,BK Kärnan
1959: Lennart Börjesson,Göteborgs AK
1960: Kurt Johannesson,BK Kärnan
1961: Jan Wassbjer,GAK Enighet
1962: Erik Olsson,HBK-Bergania
1963: Lennart Andersson,Arboga AK
1964: Leif Freij,IK Sparta
1965: Leif Freij,IK Sparta
1966: Erik Olsson,Höganäs BK
1967: Leif Freij,Björnekulla BK
1968: Leif Freij,Björnekulla BK
1969: Hannu Erkkilä,Flens BK
1970: Lars Borg,Osby ABK
1971: Lars-Erik Skiöld,Kävlinge GoIF
1972: Andrzej Maslorz,BK Envig
1973: Andrzej Maslorz,BK Envig
1974: Rolf Andersson,Ballingslövs BK
1975: Rolf Andersson,Ballingslövs BK
1976: Rolf Andersson,Ballingslövs BK
1977: Lars Malmkvist,Lidköpings AS
1978: Lars Malmkvist,Lidköpings AS
1979: Lars Malmkvist,Lidköpings AS
1980: Lars Malmkvist,Lidköpings AS
1981: Lars Malmkvist,Lidköpings AS
1982: Lars Malmkvist,Lidköpings AS
1983: Markku Kitterfeldt,Nylöse ABK
1984: Kent-Olle Johansson,Ballingslövs BK
1985: Benni Ljungbäck,Örgryte IS
1986: Kent-Olle Johansson,Ballingslövs BK
1987: Benni Ljungbäck,Örgryte IS
1988: Benni Ljungbäck,Örgryte IS
1989: Mats Olsson,Öregrunds BK
1990: Niklas Hentunen,Västerås BK
1991: Niklas Hentunen,Västerås BK
1992: Usama Aziz,Örgryte IS
1993: Ronny Persson,Klippans BK
1994: Ronny Persson,Klippans BK
1995: Robert Olsson,IK Sparta
1996: Patrik Jansson,Bjuvs BK
1997: Robert Olsson,IK Sparta
1998: Jimmy Samuelsson,Spårvägens BK
1999: Panos Theodoridis,Malmö Tigers
2000: Panos Theodoridis,Malmö Tigers
2001: Peter Stjernberg,BK Ore
2002: Henrik Ståhl, Eslövs AI
2003: Joel Carlsson,BK Ore
2004: Urban Holm,Örgryte IS
2005: Vahab Daneshvar,Väsby BK
2006: Vahab Danehsvar,Väsby BK
2007: Stig André Berge,Väsby BK
2008: Eduarnis Tellez Zamora,AK-77
2009: Jesper Karlsson,BK ore
2010: Frunze Harutyunyan,Spårvägens BK
2011: Eduarnis Vincent,IK Sparta
2012: Niklas Amnemo, Bjuvs BK
2013: Niklas Amnemo, Bjuvs BK

66 kg:
2014: Vahan Juharyan, Spårvägens BK
2015: Frunze Harutuynyan, Spårvägens BK
2016: Danielo Di Feola, Örgryte IS
2017: Hussam Omar, Gällivare SK

Lättvikt
1905: Håkan Viking,IK Vikingen,Göteborg
1906: J. Andersson,IK Göta,Stockholm
1907: Erik Lund,Örgryte IS
1908: Erik Lund,IFK Göteborg
1909: Gustaf Malmström,IFK Malmö
1910: Anders Larsson,IFK Göteborg
1911: Gottfrid Svensson,Djurgårdens IF
1912: Gottfrid Svensson,Djurgårdens IF
1913: Gottfrid Svensson,Djurgårdens IF
1914: Axel Orup,BK Argos
1915: Holger Lindberg,Eskilstuna GAK
1916: Wilhelm Pettersson,Djurgårdens IF
1917: Gottfrid Lindgren,GAK Enighet
1918: Gottfrid Lindgren,GAK Enighet
1919: Gottfrid Svensson,Djurgårdens IF
1920: Holger Lindberg,Uppsala AK
1921: Gustaf Nilsson,BK Argos
1922: Gustaf Nilsson,BK Argos
1923; Otto Borgström,IK Sparta
1924: Otto Borgström,IK Sparta
1925: Harald Pettersson,Borås BK
1926: Harald Pettersson,Borås BK
1927: Otto Borgström,IK Sparta
1928: Algot Malmberg,Göteborgs AK
1929: Torsten Bergström, Borås BK
1930: Erik Malmberg,Göteborgs AK
1931: Einar Karlsson,Djurgårdens IF
1932: Gunnar Glans,IK Sparta
1933: Einar Karlsson,Djurgårdens IF
1934: Einar Karlsson,Djurgårdens IF
1935: Göte Melin,Kristinehamns ABK
1936: Herbert Olofsson,Brandkårens IK
1937: Herbert Olofsson,Brandkårens IK
1938: Herbert Olofsson,Brandkårens IK
1939: Sixten Nyman,Södertälje BK
1940: Gösta Jönsson-Frändfors,Brandkårens IK
1941: Gösta Jönsson-Frändfors,Brandkårens IK
1942: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1943: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1944: Helge Lindh,IF Verdandi
1945: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1946: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1947: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1948: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1949: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1950: Gustaf Freij,IK Sparta
1951: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1952: Gustaf Freij,IK Sparta
1953: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1954: Gustaf Freij,IK Sparta
1955: Gustaf Freij,IK Sparta
1956: Gustaf Freij,IK Sparta
1957: Gunnar Håkansson,GAK Enighet
1958: Gustaf Freij,IK Sparta
1959: Gunnar Håkansson,BK Kärnan
1960: Erik Olsson,Ängelholms BK
1961: Allan Sundström,Värnamo BK
1962: Rune Johnsson,Västerås BK
1963: Rune Johnsson,Västerås BK
1964: Rune Johnsson,Västerås BK
1965: Matti Poikala,IFK Hedemora
1966: Esko Kaikkonen,Djurgårdens IF
1967: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1968: Matti Poikala,IFK Hedemora
1969: Cevat Erdogan,Västerås BK
1970: Matti Poikala,IFK Hedemora
1971: Hans Eriksson,Arboga AK
1972: Lars-Erik Skiöld,Kävlinge GoIF
1973: Lars-Erik Skiöld,Kulladals BK
1974: Lars-Erik Skiöld,Kulladals BK
1975: Lars-Erik Skiöld,Kulladals BK
1976: Lars-Erik Skiöld,BK Envig
1977: Lars-Erik Skiöld,BK Envig
1978: Lars-Erik Skiöld,BK Envig
1979: Frank Steen,Göteborgs AK
1980: Lars-Erik Skiöld,Kulladals BK
1981: Frank Steen,Göteborgs AK
1982: Sölve Halling,BK Viking
1983: Kazimierz Lipien,Västerås BK
1984: Gerry Svensson,Björnekulla BK
1985: Kazimierz Lipien,Gärds BK
1986: Sonny Davidsson,Västerås BK
1987: Lars Lagerborg,Varbergs AIK
1988: Marthin Kornbakk,Örgryte IS
1989: Marthin Kornbakk,Örgryte IS
1990: Marthin Kornbakk,Örgryte IS
1991: Marthin Kornbakk,Örgryte IS
1992: Lars Lagerborg,Varbergs Bois
1993: Lars Lagerborg,Varbergs Bois
1994: Lars Lagerborg,Varbergs Bois
1995: Anders Magnusson,Haparanda SKT
1996: Roger Lundholm,Spårvägens BK
1997: Peter Puls,BK Loke
1998: Mattias Schoberg,Falkenbergs BK
1999: Mattias Schoberg,Örgryte IS
2000: Samuel Manukian,Spårvägens BK
2001: Jimmy Samuelsson,Spårvägens BK
2002: Usama Aziz,Örgryte IS
2003: Hamid Mokhtarzadeh,Spårvägens BK
2004: Vahan Juharyan,Spårvägens BK
2005: Hamid Mokhtarzadeh,Spårvägens BK
2006: Urban Holm,Örgryte IS
2007: Robert Rosengren,IK Sparta
2008: Vahan Juharyan,Spårvägens BK
2009: Vahan Juharyan,Spårvägens BK
2010: Mathias Günther,IK Sparta
2011: Mehmoud Gasanov,Hököpinge BK
2012: Frunze Harutunyan, Spårvägens BK
2013: Vahab Daneshvar, HBK Bergania

71 kg
2014: Jimmy Samuelsson, Huddinge BK
2015: Zakarias Tallroth, IK Sparta
2016: Daniel Soini, Huddinge BK
2017: Khalid Kersjijev, Västerås BK

Weltervikt
1930: Ludvig Lindblom,IK Björnen
1931: Gunnar Glans,IK Sparta
1932: Ludvig Lindblom,IK Björnen
1933: Ture Andersson,BK Orion
1934: Rudolf Svedberg,Sundsvalls AIK
1935: Rudolf Svedberg,Sundsvalls AIK
1936: Rudolf Svedberg,Sundsvalls AIK
1937: Rudolf Svedberg,Sundsvalls AIK
1938: Rudolf Svedberg,Sundsvalls AIK
1939: Rudolf Svedberg,Sundsvalls AIK
1940: Frans Westergren,Brandkårens IK
1941: Rudolf Svedberg,Sundsvalls AIK
1942: Frans Westergren,Brandkårens IK
1943: Laroy Månsson,BK Ore
1944: Rudolf Svedberg,Eskilstuna GAK
1945: Gösta Andersson,Sundsvalls AIK
1946: Frans Westergren,Brandkårens IK
1947: Gösta Andersson,Sundsvalls AIK
1948: Gösta Andersson,Sundsvalls AIK
1949: Gösta Andersson,Sundsvalls AIK
1950: Laroy Månsson,Klippans BK
1951: Gösta Andersson,Sundsvalls AIK
1952: Per Berlin, Eskilstuna GAK
1953: Roland Carlsson,IF Verdandi
1954: Olle Anderberg,Hammarby IF
1955: Per Berlin,Eskilstuna GAK
1956: Per Berlin,Eskilstuna GAK
1957: Bertil Nyström,Klippans BK
1958: Bertil Nyström,Klippans BK
1959: Bertil Nyström,Klippans BK
1960: Sture Söderqvist,Djurgårdens IF
1961: Sture Söderqvist,Djurgårdens IF
1962: Leopold Israelsson,Arboga AK
1963: Lars Söderlund,GAK Enighet
1964: Bertil Nyström,Klippans BK
1965: Lars Söderlund,GAK Enighet
1966: Kenneth Ovsiannikov,Uppsala AK
1967: Karl-Erik Andersson,IF Norden
1968: Leif Andersson,Klippans BK
1969: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1970: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1971: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1972: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1973: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1974: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1975: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1976: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1977: Lennart Lundell,Lidköpings AS
1978: Lennart Lundell,Lidköpings AS
1979: Lennart Lundell,Lidköpings AS
1980: Lennart Lundell,Lidköpings AS
1981: Lennart Lundell,Lidköpings AS
1982: Roger Tallroth,Ballingslövs BK
1983: Roger Tallroth,Ballingslövs BK
1984: Roger Tallroth,Balingslövs BK
1985: Roger Tallroth,Ballingslövs BK
1986: Roger Tallroth,Ballingslövs BK
1987: Roger Tallroth,Ballingslövs BK
1988: Roger Tallroth,Ballingslövs BK
1989: Peter Jansson,Öregrunds BK
1990: Torbjörn Kornbakk,Örgryte IS
1991: Torbjörn Kornbakk,Örgryte IS
1992: Martin Lidberg,Spårvägens BK
1993: Torbjörn Kornbakk,Örgryte IS
1994: Torbjörn Kornbakk,Örgryte IS
1995: Stefan Åberg,HBK-Bergania
1996: Torbjörn Kornbakk,Örgryte IS
1997: Torbjörn Kornbakk,Örgryte IS
1998: Torbjörn Kornbakk,Örgryte IS
1999: Ara Abrahamian,Spårvägens BK
2000: Ara Abrahamian,Spårvägens BK
2001: Anders Hansson,Örgryte IS
2002: Mohammad Babulfath,Spårvägens BK
2003: Mohammad Babulfath,Spårvägens BK
2004: Jimmy Samuelsson,Spårvägens BK
2005: Jimmy Samuelsson,Spårvägens BK
2006: Mohammad Babulfath,Spårvägens BK
2007: Tommy Lundell,Lidköpings AS
2008: Mathias Günther,IK Sparta
2009: Jimmy Samuelsson,Spårvägens BK
2010: Robert Rosengren,IK Sparta
2011: Robert Rosengren,IK Sparta
2012: Jimmy Samuelsson, Huddinge BK
2013: Christoffer Nilsson, Huddinge BK

75 kg
2014: Robert Rosengren, IK Sparta
2015: Robert Rosengren, IK Sparta
2016: Robert Rosengren, IK Sparta
2017: Manfred Edsberg, Falköpings ABK

Lätt mellanvikt
1969: Jan Kårström,Västerås BK
1970: Leif Andersson,Arboga AK
1971: Jan Kårström,Västerås BK
1972: Jan Kårström,Västerås BK
1973: Jan Kårström,Västerås BK
1974: Leif Andersson,Arboga AK
1975: Frank Andersson,Trollhättans AK
1976: Leif Andersson,Arboga AK
1977: Leif Andersson,Arboga AK
1978: Leif Andersson,Arboga AK
1979: Leif Andersson,Arboga AK
1980: Leif Andersson,Arboga AK
1981: Sören Claeson,Lidköpings AS
1982: Sören Claeson,Lidköpings AS
1983: Sören Claeson,Lidköpings AS
1984: Adrian Berg von Linde,Örgryte IS
1985: Sören Claeson,Lidköpings AS
1986: Magnus Fredriksson,Lidköpings AS
1987: Magnus Fredriksson,Lidköpings AS
1988: Magnus Fredriksson,Lidköpings AS
1989: Magnus Fredriksson,Lidköpings AS
1990: Magnus Fredriksson,Lidköpings AS
1991: Magnus Fredriksson,Lidköpings AS
1992: Roger Tallroth,Ballingslövs BK
1993: Martin Lidberg,Spårvägens BK
1994: Martin Lidberg,Spårvägens BK
1995: Martin Lidberg,Spårvägens BK
1996: Marthin Kornbakk,Örgryte IS

80 kg
2014: Zakarias Berg, Huddinge BK
2015: Lennie Persson, IK Sparta
2016: Alex Kessidis, Huddinge BK
2017: Alex Kessidis, Huddinge BK

Mellanvikt
1911: Theodor Bergström,Örgryte IS
1912: Theodor Bergström,Örgryte IS
1913: Edvin Fältström,BK Argos
1914: Edvin Fältström,BK Agos
1915: Viktor Melin,Brandkårens IK
1916: Johan Nilsson,IK Sparta
1917: Carl Westergren,IK Sparta
1918: Claes Johansson,Göteborgs AK
1919: Carl Westergren,IK Sparta
1920: Carl Westergren,IK Sparta
1921: Carl Westergren,IK Sparta
1922: Ragnar Bohm,Eskilstuna GAK
1923: Gottfrid Lindgren,IK Sparta
1924: Harry Nilsson,GAK Enighet
1925: Ragnar Bohm,Eskilstuna GAK
1926: E. Ohlsson,IF Verdandi
1927: Ragnar Bohm,Eskilstuna GAK
1928: Ivar Johansson,IK Björnen
1929: Ivar Johansson,IK Björnen
1930: Ivar Johansson,IK Björnen
1931: Ivar Johansson,IK Björnen
1932: Ivar Johansson,IK Björnen
1933: Ivar Johansson,IK Björnen
1934: Ivar Johansson,IK Björnen
1935: Ivar Johansson,IK Björnen
1936: Ivar Johansson,IK Björnen
1937: Ivar Johansson,IK Björnen
1938: Ivar Johansson,IK Björnen
1939: Karl Myrman,Borås BK
1940: Karl Myrman,Borås BK
1941: Ivar Johansson,IK Björnen
1942: Rudolf Svedberg,Eskilstuna GAK
1943: Ivar Johansson,IK Björnen
1944: Axel Grönberg,BK Athén
1945: Axel Grönberg,BK Athén
1946: Axel Grönberg,BK Athén
1947: Axel Grönberg,BK Athén
1948: Axel Grönberg,BK Athén
1949: Axel Grönberg,BK Athén
1950: Roland Carlsson,Örebro AK
1951: Axel Grönberg,BK Athén
1952: Roland Carlsson,IF Verdandi
1953: Axel Grönberg,BK Athén
1954: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1955: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1956: Rune Jansson,Örgryte IS
1957: Arne Hals,Mölntorps IK
1958: Hans Antonsson,Uddevalla IS
1959: Per-Arne Ytterström,Kovlands IF
1960: Leopold Israelsson,Västerås BK
1961: Bertil Nyström,Klippans BK
1962: Hans Antonsson,Uddevalla IS
1963: Karl-Erik Andersson,Kolsva IF
1964: Hans Antonsson,Uddevalla IS
1965: Stig Persson,Klippans BK
1966: Bertil Nyström,Klippans BK
1967: Hans Antonsson,Uddevalla AK
1968: Nils-Inge Nilsson,Ballingslövs BK
1969: Roland Andersson,Arboga AK
1970: Roland Andersson,Arboga AK
1971: Conny Svensson,Ballingslövs BK
1972: Conny Svensson,Ballingslövs BK
1973: Leif Andersson,Arboga AK
1974: Jan Kårström,Västerås BK
1975: Lars-Erik Nilsson,Spårvägens GoIF
1976: Roland Andrsson,Arboga AK
1977: Nils-Inge Nilsson,Ballingslövs BK
1978: Lars-Erik Nilsson,Kävlinge GoIF
1979: Christer Gulldén,Örgryte IS
1980: Christer Gulldén,Örgryte IS
1981: Frank Andersson,Spårvägens GoIF
1982: Adrian Berg von Linde,Örgryte IS
1983: Frank Andersson,Lidköpings AS
1984: Rolf Morsing,Arboga AK
1985: Stefan Damm,Bjuvs BK
1986: Ari Markkola,Örgryte IS
1987: Frank Andersson,Spårvägens GoIF
1988: Christer Gulldén,Örgryte IS
1989: Benny Strid,Lidköpings AS
1990: Christer Gulldén,Örgryte IS
1991: Mikael Ljungberg,Örgryte IS
1992: Mikael Ljungberg,Örgryte IS
1993: Kent Gustafsson,Arboga AK
1994: Jörgen Olsson,Svedala BK
1995: Jörgen Olsson,GAK Enighet
1996: Martin Lidberg,Spårvägens BK
1997: Martin Lidberg,Spårvägens BK
1998: Martin Lidberg,Spårvägens BK
1999: Martin Lidberg,Spårvägens BK
2000: Jimmy Lidberg,Spårvägens BK
2001: Ara Abrahamian,Spårvägens BK
2002: Ara Abrahamian,Spårvägens BK
2003: Ara Abrahamian,Spårvägens BK
2004: Jim Pettersson,Eslövs AI
2005: Denni Lipic,IK Sparta
2006: Jim Pettersson,Eslövs AI
2007: Fredrik Schön,Svedala BK
2008: Mohammad Babulfath,Spårvägens BK
2009: Fisnik Zahiti,IK Sparta
2010: Lennie Persson,IK Sparta
2011: Jim Pettersson,Eslövs AI
2012: Kristofer Johansson, Kungsbacka BK
2013: Kristofer Johansson, Kungsbacka BK

85 kg
2014: Kristofer Johanson, Kungsbacka BK
2015: Emil Sandahl, HBK Bergania
2016: Kristofer Johansson, Kungsbacka BK
2017: Zakarias Berg, Huddinge BK

Lätt tungvikt
1905: Ivar Rydberg,Örgryte IS
1906: N. Nyman,IK Sparta
1907: A. Lindblad,IK Sparta
1908: Ivar Siggeström,Eskilstuna GAK
1909: Anders Ahlgren,GAK Enighet
1910: Mauritz Andersson,Örgryte IS
1911: Claes Johansson,Örgryte IS
1912: John Andersson,Örgryte IS
1913: Ernst Nilsson,IK Sparta
1914: Claes Johansson,Örgryte IS
1915: Claes Johansson,Örgryte IS
1916: Claes Johansson,Örgryte IS
1917: Claes Johansson,Örgryte IS
1918: Gustav Lindqvist,GAK Enighet
1919: Claes Johansson,Göteborgs AK
1920: Claes Johansson,Göteborgs AK
1921: Gustav Lindqvist,GAK Enighet
1922: Carl Westergren,IK Sparta
1923: Carl Westergren,IK Sparta
1924: Carl Westergren,IK Sparta
1925: Olle Hansson,Göteborgs AK
1926: Olle Hansson,Göteborgs AK
1927: Carl Westergren,IK Sparta
1928: Carl Westergren,IK Sparta
1929: K. Jonsson,IK Björnen
1930: Carl Westergren,IK Sparta
1931: Carl Westergren,IK Sparta
1932: Nils Landberg,Djurgårdens IF
1933: Rudolf Svensson,Brandkårens IK
1934: Axel Cadier,Borås AK
1935: Nils Åkerlindh,Brandkårens IK
1936: Axel Cadier,Borås AK
1937: Nils Åkerlindh,Brandkårens IK
1938: Axel Cadier,Borås AK
1939: Axel Cadier,Borås AK
1940: Axel Cadier,Borås AK
1941: Hans Johansson,IK Björnen
1942: Axel Cadier,Borås AK
1943: Ivar Edlund, Sundsvalls AIK
1944: Ivar Edlund,Sundsvalls AIK
1945: Gösta Jönsson,Fiskarenas IF
1946: Nils Åkerlindh,Brandkårens IK
1947: Karl-Johan Wong,Eskilstuna GAK
1948: Rolf Wahlström,Eskilstuna GAK
1949: Viking Palm,Västerviks BK
1950: Karl-Erik Nilsson,GAK Enighet
1951: Karl-Erik Nilsson,GAK Enighet
1952: Karl-Erik Nilsson,GAK Enighet
1953: Karl-Erik Nilsson,GAK Enighet
1954: Karl-Erik Nilsson,GAK Enighet
1955: Karl-Erik Nilsson,GAK Enighet
1956: Karl-Erik Nilsson,GAK Enighet
1957: Rune Jansson,Örgryte IS
1958: Axel Grönberg,Uddevalla IS
1959: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1960: Stig Persson,Klippans BK
1961: Stig Persson,Klippans BK
1962: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1963: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1964: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1965: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1966: Per Svensson,Heby BK
1967: Per Svensson,Heby BK
1968: Per Svensson,Heby BK
1969: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1970: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1971: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1972: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1973; Roland Andersson,Arboga AK
1974: Conny Svensson,Osby ABK
1975: Nils-Inge Nilsson,Ballingslövs BK
1976: Frank Andersson,Sundsvalls AIK
1977: Frank Andersson,Sundsvalls AIK
1978: Roland Andersson,Arboga AK
1979: Jan Holmqvist,Arboga AK
1980: Frank Andersson,Spårvägens GoIF
1981: Roger Öberg,Spårvägens GoIF
1982: Stefan Holmqvist,Örgryte IS
1983: Leif Andersson, Arboga AK
1984: Ari Markkola,Örgryte IS
1985: Karl-Johan Gustavsson,Lidköpings AS
1986: Christer Gulldén,Örgryte IS
1987: Christer Gulldén,Örgryte IS
1988: Jan Möller,Örgryte IS
1989: Karl-Erik Innala,Haparanda SKT
1990: Per-Olle Lindahl,Spårvägens GoIF
1991: Jörgen Olsson,Limhamns BK
1992: Jörgen Olsson,Limhamns BK
1993: Mikael Ljungberg,Örgryte IS
1994: Christer Gulldén,Örgryte IS
1995: Mikael Ljungberg,Örgryte IS
1996: Mikael Ljungberg,Örgryte IS
1997: Mikael Ljungberg,Örgryte IS
1998: Mikael Ljungbeg,Örgryte IS
1999: Mikael Ljungberg,Örgryte IS
2000: Martin Lidberg,Spårvägens BK
2001: Martin Lidberg,Spårvägens BK
2002: Martin Lidberg,Spårvägens BK
2003: Martin Lidberg,Spårvägens BK
2004: Martin Lidberg,Spårvägens BK
2005: Jimmy Lidberg,Spårvägens BK
2006: Jimmy Lidberg,Spårvägens BK
2007: Theo Thounousidis,Spårvägens BK
2008: Ara Abrahamian,Spårvägens BK
2009: Jimmy Lidberg,Spårvägens BK
2010: Fredrik Schön,Svedala BK
2011: Miltos Miltiadous,Huddinge BK
2012; Fredrik Schön, Svedala BK
2013: Fredrik Schön, IK Sparta

98 kg
2014: Fredrik Schön,IK Sparta
2015: Fredrik Schön, IK Sparta
2016: Pontus Lundh, Arboga AK
2017: Pontus Lundh, Arboga AK

Tungvikt
1905: A. Bobeck, Göteborgs AIS
1906: Alfred Bark,Örgryte IS
1907: Alfred Bark,Örgryte IS
1908: Fritz Larsson,IK Vikingen
1909: Mauritz Andersson,Örgryte IS
1910: Gustav Lindstrand,GAK Enighet
1911: Anders Ahlgren,GAK Enighet
1912: Karl Ekman,Örgryte IS
1913: Alfred Lindblad,IK Sparta
1914: Ernst Nilsson,IK Sparta
1915: Ingen tävling
1916: Knut Wasström,Djurgårdens IF
1917: Knut Wasström,Djurgårdens IF
1918: Anders Ahlgren,GAK Enighet
1919: Ernst Nilsson,IK Sparta
1920: Ernst Nilsson,IK Sparta
1921: Ernst Nilsson,IK Sparta
1922: Ernst Nilsson,IK Sparta
1923: Ernst Nilsson,IK Sparta
1924: Ernst Nilsson,IK Sparta
1925: Johan Richthoff,BK Kärnan
1926: Rudolf Svensson,Brandkårens IK
1927: Rudolf Svensson,Brandkårens IK
1928: Rudolf Svensson,Brandkårens IK
1929: Rudolf Svensson,Brandkårens IK
1930: Johan Richthoff,BK Kärnan
1931: Georg Nilsson,Djurgårdens IF
1932: Carl Westergren,IK Sparta
1933: Carl Westergren,IK Sparta
1934: Rudolf Svensson,Brandkårens IK
1935: John Nyman,Sundsvalls AIK
1936: Rudolf Svensson,Brandkårens IK
1937: John Nyman,Sundsvalls AIK
1938: Einar Carlsten,BK Snar
1939: Einar Carlsten,BK Snar
1940: Bertil Eriksson,IF Verdandi
1941: John Nyman,Sundsvalls AIK
1942: John Nyman,Sundsvalls AIK
1943: Bertil Eriksson,IF Verdandi
1944: Bertil Eriksson,IF Verdandi
1945: Bertil Eriksson,Eskilstuna GAK
1946: Bertil Eriksson,Eskilstuna GAK
1947: Tor Nilsson,BK Balder
1948: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1949: Tor Nilsson,BK Balder
1950: Bertil Eriksson,IF Verdandi
1951: Bertil Antonsson,Tollhättans AK
1952: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1953: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1954: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1955: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1956: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1957: Lennart Persson,IK Sparta
1958: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1959: Rune Jansson,Uddevalla IS
1960: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1961: Ragnar Svensson,Klippans BK
1962: Ragnar Svensson,Klippans BK
1963: Ragnar Svensson,Klippans BK
1964: Lennart Eriksson,IF Norden
1965: Lennart Persson,IK Sparta
1966: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1967: Lennart Eriksson,IF Norden
1968: Ragnar Svensson,Klippans BK
1969: Lennart Persson,BK Starke
1970: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1971: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1972: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1973: Pelle Svensson,Sundsvalls AIK
1974: Pelle Svensson,Sundsvalls AIK
1975: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1976: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1977: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1978: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1979: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1980: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1981: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1982: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1983: Tomas Johansson,Haparanda KT
1984: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1985: Andrzej Skrzydlewski,Göteborgs AK
1986: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1987: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1988: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1989: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1990: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1991: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1992: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1993: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1994: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1995: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1996: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1997: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1998: Eddy Bengtsson,AK-77
1999: Eddy Bengtsson,AK-77
2000: Eddy Bengtsson,Spårvägens BK
2001: Eddy Bengtsson,Spårvägens BK
2002: Eddy Bengtsson,IK Sparta
2003: Eddy Bengtsson,IK Sparta
2004: Eddy Bengtsson,IK Sparta
2005: Eddy Bengtsson,IK Sparta
2006: Martin Andersson,Lidköpings AS
2007: Jalmar Sjöberg,BK Ore
2008: Jalmar Sjöberg,BK Ore
2009: Johan Eurén,Örgryte IS
2010: Jimmy Lidberg,Spårvägens BK
2011: Johan Eurén,Örgryte IS
2012; Johan Eurén, Örgryte IS
2013: Johan Eurén, Örgryte IS

130kg
2014: Johan Eurén, Örgryte IS
2015: Johan Eurén, Örgryte IS
2016: Eddy Bengtsson, AK-77
2017: Johan Eurén, Örgryte BF

 

FRISTIL

Lätt flugvikt
1969: Rolf Franzén,Nybro BS
1970: Peder Svensson,Skene BK
1971: Tord Andersson,Trollhättans AK
1972: Jonny Axelsson,Värnamo BK
1973: Jonny Axelsson,Värnamo BK
1974: Stig-Åke Lundell,Lidköpings AS
1975: Zeljko Radetic,Värnamo BK
1976: Jonny Sundberg,Lidköpings AS
1977: Jonny Sundberg,Lidköpings AS
1978: Sonny Broman,Spårvägens GoIF
1979: Kent Andersson,Väsby BK
1980: Stefan Öhrn,Västerås BK
1981: Theodore Dikanda,Lidköpings AS
1982: Patrik Magnusson,Örebro AK
1983: Kent Andersson,Väsby BK
1984: Kent Andersson,Väsby BK
1985: Patrik Magnusson,Arboga AK
1986: Patrik Magnusson,Arboga AK
1987: Fariborz Besarati,Sundsvalls AIK
1988: Fariborz Besarati,Sundsvalls AIK
1989: Ali Yapisan,AK-77
1990: Fariborz Besarati,Sundsvalls AIK
1991: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1992: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1993: Ingen tävling
1994: Hugo Henriksson,Arboga AK
1995: Jasin Abbassi,Eskilstuna GAK
1996: Niklas Lövkvist,Lidköpings AS

Flugvikt
1946: Malte Håkansson,Hammarby IF
1947: Malte Möller,Trollhättans AK
1948: Malte Möller,Värnamo BK
1949: Bengt Johansson,Hallsbergs BK
1950: Malte Möller,Värnamo BK
1951: Bengt Johansson,Hallsbergs BK
1952: Bengt Johansson,Hallsbergs BK
1953: Karl-Erik Andersson,GAK Enighet
1954: Bengt Johansson,Örgryte IS
1955: Karl-Erik Andersson,GAK Enighet
1956: Karl-Erik Andersson,GAK Enighet
1957: Sture Andersson,Skellefteå AIK
1958: Sture Andersson,Västerås BK
1959: Karl-Erik Andersson,GAK Enighet
1960: Berndt Öhrbom,Arboga AK
1961: Bengt Frännfors,AK Stålpojkarna
1962: Bengt Frännfors,AK Stålpojkarna
1963: Lars Lundkvist,Värnamo BK
1964: Karl-Erik Andersson,GAK Enighet
1965: Åke Axelsson,Lidköpings AS
1966: Kjell Fernström,AK Stålpojkarna
1967: Kjell Fernström,Västerås BK
1968: Jan Nyberg,Arboga AK
1969: Kjell Fernström,Västerås BK
1970: Kjell Fernström,Västerås BK
1971: Kjell Fernström,Västerås BK
1972: Kent Olsson,Eskilstuna GAK
1973: Kauko Naavala,Örgryte IS
1974: Kauko Naavala,Örgryte IS
1975: Patrik Kjellberg,Spårvägens GoIF
1976: Zeljko Radetic,Värnamo BK
1977: Patrik Kjellberg,Spårvägens GoIF
1978: Stig-Åke Lundell,Lidköpings AS
1979: Sonny Broman,Spårvägens GoIF
1980: Jonny Sundberg,Lidköpings AS
1981: Jonny Sundberg,Lidköpings AS
1982: Pierre Dikanda,Lidköpings AS
1983: Jonny Sundberg,Lidköpings AS
1984: Stefan Öhrn,Västerås BK
1985: Stefan Öhrn,Västerås BK
1986: Jonas Nilsson,Ljungby BK
1987: Kent Andersson,Spårvägens GoIF
1988: Kent Andersson,Spårvägens GoIF
1989: Fariborz Besarati,Sundsvalls AIK
1990: Sandor Csergö,Ljungby BK
1991: Sandor Csergö,Lidköpings AS
1992: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1993: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1994: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1995: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1996: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1997: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1998: Fariborz Besarati,Örgryte IS
1999: Fariborz Besarati,Örgryte IS
2000: Niklas Lövkvist,Malmö Tigers
2001: Patrik Magnusson,Örebro AK

Bantamvikt
1923: Ragnar Larsson,Göteborgs AK
1924: Ragnar Larsson,Göteborgs AK
1925: Thor Johansson,Göteborgs AK
1926: Ragnar Larsson,Göteborgs AK
1927: Ingen tävling
1928: Ragnar Larsson,Göteborgs AK
1929: Herman Tuvesson,Bjärnums GIF
1930: John Börjesson,Uddevalla AK
1931: Herman Tuvesson,Bjärnums GIF
1932: Bror Vingren,GAK Enighet
1933: Hans Hylén,BK Kärnan
1934: Sture Wetterlöf,Karlshamns FF
1935: Egon Svensson,IK Sparta
1936: Kurt Pettersen,Borås AK
1937: Erik Persson,IK Sparta
1938: Sture Wetterlöf,BK Trim
1939: Kurt Pettersen,Borås AK
1940: Bengt Winqvist,Djurgårdens IF
1941: Bengt Winqvist,Djurgårdens IF
1942: Kurt Pettersen,Borås AK
1943: Kurt Pettersen,Borås AK
1944: Kurt Pettersen,Borås AK
1945: Kurt Pettersen,Borås AK
1946: Kurt Pettersen,Borås AK
1947: Erik Persson,BK Athén
1948: Kurt Pettersen,Borås AK
1949: Kurt Pettersen,Borås AK
1950: Kurt Pettersen,Borås AK
1951: Kurt Pettersen,Borås AK
1952: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1953: Hubert Persson,IF Verdandi
1954: Edvin Vesterby,Djurgårdnes IF
1955: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1956; Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1957: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1958: Bengt Johansson,Göteborgs AK
1959: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1960: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1961: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1962: Berndt Öhrbom,Arboga AK
1963: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1964: Edvin Vesterby,Djurgårdens IF
1965: Bengt Johansson,Göteborgs AK
1966: Rick Sylvester,Spårvägens GoIF
1967: Klaus König,Trollhättans AK
1968: Klaus König,Trollhättans AK
1969: Johnny Spjuth,Västerås BK
1970: Arne Axelsson,Eskilstuna GAK
1971: Arne Axelsson,Eskilstuna GAK
1972: Arne Axelsson,Eskilstuna GAK
1973: Arne Axelsson,Eskilstuna GAK
1974: Tord Åslund,Kolsva IF
1975: Kauko Naavala,Örgryte IS
1976: Kauko Naavala,Örgryte IS
1977: Kauko Naavala,Örgryte IS
1978: Abbas Asly,Spårvägens GoIF
1979: Kauko Naavala,Göteborgs AK
1980: Kauko Naavala,Göteborgs AK
1981: Kauko Naavala,Göteborgs AK
1982: Roger Säll,Spårvägens GoIF
1983: Anders Tuominen,Arboga AK
1984: Pierre Dikanda,Lidköpings AS
1985: Pierre Dikanda,Lidköpings AS
1986: Wladyslaw Pakuszewski,Västerås BK
1987: Pierre Dikanda,Lidköpings AS
1988: Pierre Dikanda,Lidköpings AS
1989: Pierre Dikanda,Lidköpings AS
1990: Usama Aziz,Göteborgs AK
1991: Pierre Dikanda,Lidköpings AS
1992: Dennis Åbom,Spårvägens BK
1993: Sandor Csergö,Lidköpings AS
1994: Pierre Dikanda,Lidköpings AS
1995: Sandor Csergö,Spårvägens BK
1996: Sandor Csergö,Spårvägens BK
1997: Korosh Makanvand,Göteborgs AK
1998: Ashkan Makanvand,Hässlehus IK
1999: Henrik Ståhl,Eslövs AI
2000: Shahab Peykar,Väsby BK
2001: Tobias Kantola,Väsby BK
2002: Niklas Lövkvist,IK Sparta
2003: Daniel Molin,Västerviks BK
2004: Daniel Molin,IK Björnen
2005: Daniel Molin,Arboga AK
2006: Daniel Molin,Arboga AK
2007: Emil Sundberg,Lidköpings AS
2008: Emil Sundberg,Lidköpings AS
2009: Joakim Fagerlund,BK Athén
2010: Emil Sundberg,Lidköpings AS
2011: Isak Selder, Enköpings BK
2012: Edwin Dominguez, Arboga AK
2013: Edwin Dominguez, Arboga AK

57kg

2014: Edwin Dominguez, Arboga AK
2015: Emil Johansson, Hallsbergs BK
2016: Syleyman Qaderi, IFK Linköping

Fjädervikt
1923: Erik Malmberg,Göteborgs AK
1924: Erik Malmberg.Göteborgs AK
1925: Erik Malmberg,Göteborgs AK
1926: Alexander Nilsson,Göteborgs AK
1927: Ingen tävling
1928: Erik Malmberg,Göteborgs AK
1929: Göte Persson,IK Sparta
1930: Göte Persson,IK Sparta
1931: Sven Thelander,Västerås BK
1932: Hilding Hansson,BK Kärnan
1933: Hilding Hansson,Brandkårens IK
1934: Hilding Hansson,Brandkårens IK
1935: Gösta Jönsson-Frändfors,BK Athén
1936: Gösta Jönsson-Frändfors,Huddinge BK
1937: Alex Forselius,Brandkårens IK
1938: A, Hedberg,BK Athén
1939: Erik Persson,BK Athén
1940: Erik Persson,BK Athén
1941: Hugo Andersson,Eslövs AI
1942: Olle Anderberg,Hälsingborgs BK
1943: Erik Persson,BK Athén
1944: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1945: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1946: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1947: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1948: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1949: Alllan Pettersson,BK Athén
1950: Lars Jacobsson,BK Ares
1951: Henry Holmberg,BK Athén
1952: Lars Jacobsson,BK Ares
1953: Ivar Sjölin,Lidköpings AS
1954: Gunnar Håkansson,GAK Enighet
1955: Lennart Börjesson,Göteborgs AK
1956: Gunnar Karlsson,Värnamo BK
1957: Gunnar Karlsson,Värnamo BK
1958: Gunnar Karlsson,Värnamo BK
1959: Gunnar Karlsson,Värnamo BK
1960: Jan Wassbjer,IK Sparta
1961: Gunnar Karlsson,Värnamo BK
1962: Kjell Andersson,Finspångs AIK
1963: Urban Frändfors,Spårvägens GoIF
1964: Jan Wassbjer,IK Sparta
1965: Karl-Åke Axelsson,Spårvägens GoIF
1966: Göran Johansson,Spårvägens GoIF
1967: Leif Andersson,Arboga AK
1968: Cevat Erdogan,Västerås BK
1969: Görgen Andersson,Kungsbacka BK
1970: Necati Mustafa,BK Enig
1971: Necati Mustafa,BK Enig
1972: Necati Mustafa,BK Enig
1973: Jan Nyberg,Arboga AK
1974: Necati Mustafa,BK Enig
1975: Tord Åslund,Kolsva IF
1976: Lars Malmkvist,Lidköpings AS
1977: Tord Åslund,Värnamo BK
1978: Tord Åslund,Västerås BK
1979: Lars Malmkvist,Lidköpings AS
1980: Lars Malmkvist,Lidköpings AS
1981: Tord Åslund,Kolsva IF
1982: Claes Axelsson,Spårvägens GoIF
1983: Claes Axelsson,Spårvägens GoIF
1984: Claes Axelsson,Spårvägens GoIF
1985: Claes Axelsson,Spårvägens GoIF
1986: Theodore Dikanda,Lidköpings AS
1987: Theodore Dikanda,Lidköpings AS
1988: Theodore Dikanda,Lidköpings AS
1989: Theodore Dikanda,Lidköpings AS
1990: Theodore Dikanda,Lidköpings AS
1991: Theodore Dikanda,Lidköpings AS
1992: Patgrik d´Imporzano,Trollhättans AK
1993: Joakim Lindahl,BK Athén
1994: Theodore Dikanda,Lidköpings AS
1995: Joakim Lindahl,BK Athén
1996: Johnny Åbom,Spårvägens BK
1997: Robert Tykesson,Lidköpings AS
1998: Johnny Åbom,Spårvägens BK
1999: Korosh Makanvand,Hässlehus IK
2000: Joakim Lindahl,BK Athén
2001: Joakim Lindahl,BK Athén
2002: Joel Sundin,Östervåla AK
2003: Andreas Blomqvist,BK Athén
2004: Andreas Blomqvist,BK Athén
2005: Eduarnis Tellez Zamora,Örgryte IS
2006: Johan Ris,Kinna AK
2007: Eduarnis Tellez Zamora,AK-77
2008: Daniel Molin,Arboga AK
2009: Daniel Molin,Arboga AK
2010: Daniel Molin,Arboga AK
2011: Emil Sundberg, Lidköpings AS
2012: Ahmad Hosseini, Kalmar BK
2013: Ahmed Hussein, Oskarshamns BK

61 kg: 
2014: Ekchin Hamidov, Klippans BK
2015: Elchin Hamidov, Klippans BK
2016: Hamed Mansour, Iransvenska Föreningen

Lättvikt
1923: Otto Borgström,IK Sparta
1924: Sven Lundqvist,Jönköpings AIK
1925: Algot Malmberg,Göteborgs AK
1926: Erik Malmberg,Göteborgs AK
1927: Ingen tävling
1928: Algot Malmberg,Göteborgs AK
1929: Georg Nilsson,BK Kärnan
1930: Erik Malmberg,Göteborgs AK
1931: Göte Melin,BK Athén
1932: Axel Jacobsson,Västerås BK
1933: Anders Swanson,BK Atle
1934: Anders Swanson,BK Atle
1935: Hilding Hansson,Brandkårens IK
1936: Hilding Hansson,Brandkårens IK
1937: Gösta Jönsson-Frändfors,Huddinge BK
1938: Herbert Olofsson,Brandkårens IK
1939: Gösta Jönsson-Frändfors,Huddinge BK
1940: Gösta Jönsson-Frändfors,Brandkårens IK
1941: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1942: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1943: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1944: Per Norman,Trelleborgs ABK
1945: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1946: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1947: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1948: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1949: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1950: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1951: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1952: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1953: Olle Anderberg,Eskilstuna GAK
1954: Olle Anderberg,Hammarby IF
1955: Olle Anderberg,Örgryte IS
1956: Olle Anderberg,Örgryte IS
1957: Olle Anderberg,Örgryte IS
1958: Gunnar Håkansson,BK Kärnan
1959: Allan Sundström,Arboga AK
1960: Olle Anderberg,Finspångs AIK
1961: Allan Sundström,Arboga AK
1962: Olle Anderberg,Finspångs AIK
1963: Karl-Åke Axelsson,Spårvägens GoIF
1964: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1965: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1966: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1967: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1968: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1969: Raimo Mylläri,Köpings BK
1970: Cevat Erdogan,Västerås BK
1971: Raimo Mylläri,Arboga AK
1972: Lennart Lundell,Lidköpings AS
1973: Lennart Lundell,Lidköpings AS
1974: Deszö Bereczky,Spårvägens GoIF
1975: Lennart Lundell.Lidköpings AS
1976: Kenneth Karlsson,BK Herkules
1977: Frank Steen,Örgryte IS
1978: Deszö Bereczky,Spårvägens GoIF
1979: Deszö Bereczky,Spårvägens GoIF
1980: Deszö Bereczky,Spårvägens GoIF
1981: Aavo Forsell,Göteborgs AK
1982: Kazimierz Lipien,Västerås BK
1983: Sonny Davidsson,Västerås BK
1984: Parviz Khosravi,Spårvägens GoIF
1985: Parviz Khosravi,Spårvägens GoIF
1986: Parviz Khosravi,Spårvägens GoIF
1987: Joakim Stenholm,Trollhättans AK
1988: Joakim Stenholm,Trollhättans AK
1989: Per Johansson,Värnamo BK
1990: Per Johansson,Värnamo BK
1991: Per Johansson,Värnamo BK
1992: Per Johansson,Värnamo BK
1993: Per Johansson,Värnamo BK
1994: Per Johansson,Värnamo BK
1995: Ole Ernström,Göteborgs AK
1996: Barham Seifkahni,Örgryte IS
1997: Ole Ernström,Göteborgs AK
1998: Christer Wangfeldt,Viskafors AK
1999: Per Johansson,Värnamo BK
2000: Christer Wangfeldt,Viskafors AK
2001: Christer Wangfeldt,Viskafors AK
2002: Richard Scott,Eskilstuna GAK
2003: Daniel Gustavsson,Lidköpings AS
2004: Daniel Gustavsson,Lidköpings AS
2005: Vahab Danehsvar,Väsby BK
2006: Vahab Daneshvar,Väsby BK
2007: Martin Nitka,Västerås BK
2008: Eduarnis Tellez Zamora,IK Sparta
2009: Marcus Selldén,Enköpings BK
2010: Saladin Bakejev,Klippans BK
2011: Ammar Hussan Alwan, BK Athén
2012: Adilet Turatbekuulu, BK Athén
2013: Ammer Alwan, BK Athén

65 kg: 
2014: Khalid Kerchiev, Björnekulla BK
2015: Adilet Osmonalijev, BK Athén
2016: Adilet Osmonalijev, BK Athén

Weltervikt
1923: Algot Malmberg,Göteborgs AK
1924: Algot Malmberg,Göteborgs AK
1925: Sanfrid Söderqvist,Uddevalla AK
1926: Algot Malmberg,Göteborgs AK
1927: Ingen tävling
1928: Henry Klang,Mölndals BK
1929: Alvar Eriksson,Brandkårens IK
1930: Algot Malmberg,Göteborgs AK
1931: Alvar Eriksson,Brandkårens IK
1932: Stig Andersson,IK Björnen
1933: Stig Andersson,IK Björnen
1934: Ture Andersson,BK Orion
1935: Stig Andersson,IK Björnen
1936: Ture Andersson,BK Orion
1937: Rudolf Svedberg,Sundsvalls AIK
1938: Frans Westergren,Brandkårens IK
1939: Frans Westergren,Brandkårens IK
1940: Frans Westergren,Brandkårens IK
1941: Frans Westergren,Brandkårens IK
1942: Frans Westergren,Brandkårens IK
1943: Frans Westergren,Brandkårens IK
1944: Frans Westergren,Brandkårens IK
1945: Frans Westergren,Brandkårens IK
1946: Frans Westergren,Brandkårens IK
1947: Frans Westergren,Brandkårens IK
1948: Frans Westergren,Brandkårens IK
1949: Per Berlin,Eskilstuna GAK
1950: Gösta Frändfors,Brandkårens IK
1951: Per Berlin,Eskilstuna GAK
1952: Per Berlin,Eskilstuna GAK
1953: Frans Westergren,BK Ares
1954: Per Berlin,Eskilstuna GAK
1955: Per Berlin,Eskilstuna GAK
1956: Per Berlin,Eskilstuna GAK
1957: Åke Carlsson,BK Ståle
1958: Antal Laszlo,Södertälje BK
1959: Antal Laszlo,Djurgårdens IF
1960: Åke Carlsson,Arboga AK
1961: Matti Poikala,IFK Hedemora
1962: Antal Laszlo,Södertälje BK
1963: Antal Laszlo,Södertälje BK
1964: Kurt Elmgren,Värnamo BK
1965: Kurt Elmgren,Värnamo BK
1966: Kurt Elmgren,Värnamo BK
1967: Kurt Elmgren,Värnamo BK
1968: Jan Kårström,Västerås BK
1969: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1970: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1971: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1972: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1973: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1974: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1975: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1976: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1977: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1978: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1979: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1980: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1981: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1982: Jan Karlsson,Trollhättans AK
1983: Eje Marberg,Trollhättans K
1984: Eje Marberg,Trollhättans AK
1985: Torbjörn Kornbakk,Örgryte IS
1986: Lars Gustavsson,Värnamo BK
1987: Lars Gustavsson,Värnamo BK
1988: Torbjörn Kornbakk,Örgryte IS
1989: Jahanshah Saidi,BK Atle
1990: Torbjörn Kornbakk,Örgryte IS
1991: Jahanshah Saidi,Göteborgs AK
1992: Jahanshah Saidi,Göteborgs AK
1993: Jahanshah Saidi,Göteborgs AK
1994: Jahanshah Saidi,Göteborgs AK
1995: Jahanshah Saidi,Göteborgs AK
1996: Fredrik Behrentz,Trollhättans AK
1997: Lars Johansson,Värnamo BK
1998: Martin Åstrand,Kinna AK
1999: Mikael Thörn,Lidköpings AS
2000: Barham Seifkahni,Eskilstuna GAK
2001: Martin Åstrand,Kinna AK
2002: Reza Madadi,Spårvägens BK
2003: Reza Madadi,Spårvägens BK
2004: Kakhaber Mgrbrisjvilij,Spårvägens BK
2005: Kakhaber Mgrbrisjvilij,Spårvägens BK
2006: Christer Wangfeldt,Viskafors AK
2007: Vahab Daneshvar,Väsby BK
2008: Christoffer Nilsson,BK Viking
2009: Leonard Östlund,BK Athén
2010: Vahab Daneshvar,Arboga AK
2011: Efraim Gershater, BK Athén
2012: Efraim Gershater, BK Athén
2013: Efraim Gershater, BK Athén

70 kg: 
2014: Sebastian Brandström, Norrköpings BK
2015: Abu Yusupov, Klippans BK
2016: Vahan Juharyan, Spårvägen Wrestling

Lätt mellanvikt
1969: Kurt Elmgren,Värnamo BK
1970: Kurt Elmgren,BK Enig
1971: Kurt Elmgren,BK Enig
1972: Kurt Elmgren,BK Enig
1973: Kurt Elmgren,BK Enig
1974: Kurt Elmgren,BK Enig
1975: Kurt Elmgren,BK Enig
1976: Kurt Elmgren,BK Enig
1977: Leif Andersson,Arboga AK
1978: Josef Doka,Södertälje BK
1979: Josef Doka,Södertälje BK
1980: Leif Andersson,Arboga AK
1981: Leif Andersson,Arboga AK
1982: Lennart Lundell,Lidköpings AS
1983: Brian Smith,Varbergs Bois
1984: Tapio Hiltunen,IK Björnen
1985: Tapio Hiltunen,IK Björnen
1986: Tapio Hiltunen,IK Björnen
1987: Torbjörn Kornbakk,Örgryte IS
1988: Lars Gustavsson,Värnamo BK
1989: Lars Gustavsson,Värnamo BK
1990: Lars Gustavsson,Värnamo BK
1991: Eje Marberg,Trollhättans AK
1992: Christer Borssén,Spårvägens BK
1993: Christer Borssén,Spårvägens BK
1994: Arostoo Nejad,Göteborgs AK
1995: Arostoo Nejad,Göteborgs AK
1996: Dennis Törn,Lidköpings AS

74 kg: 
2014: Abou Yusupov, Klippans BK
2015: Khalid Kerchiev, Björnekulla BK
2016: Khalid Kerchiev, Västerås BK

Mellanvikt
1923: A. Forsberg,Västerås BK
1924: Olle Hansson,Göteborgs AK
1925: J. Gustavsson,Uddevalla AK
1926: Olle Hansson,Göteborgs AK
1927: Ingen tävling
1928: Sanfrid Söderqvist,Uddevalla IS
1929: Sanfrid Söderqvist,Uddevalla IS
1930: Ivar Friis,IK Sparta
1931: Ivar Friis,IK Sparta
1932: Ivar Johansson,IK Björnen
1933: Ivar Johansson,IK Björnen
1934: Ivar Johansson,IK Björnen
1935: Ivar Johansson,IK Björnen
1936: Ivar Johansson,IK Björnen
1937: Ivar Johansson,IK Björnen
1938: Ivar Johansson,IK Björnen
1939: Ivar Johansson,IK Björnen
1940: Erik Lindén,Brandkårens IK
1941: Ivar Johansson,IK Björnen
1942: Erland Johansson,BK Athén
1943: Erland Johansson,BK Athén
1944: Axel Grönberg,BK Athén
1945: Erik Lindén,BK Athén
1946: Axel Grönberg,BK Athén
1947: Axel Grönberg,BK Athén
1948: Axel Grönberg,BK Athén
1949: Axel Grönberg,BK Athén
1950: Axel Grönberg,BK Athén
1951: Göte Ekström,Borås BK
1952: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1953: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1954: Axel Grönberg,BK Athén
1955: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1956: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1957: Hans Antonsson,Trollhättans AK
1958: Mästerskapstecken delades inte ut
1959: Hans Antonsson,Trollhättans AK
1960: Hans Antonsson,Vänersborgs BK
1961: Hans Antonsson,Uddevalla IS
1962: Hans Antonsson,Uddevalla IS
1963: Hans Antonsson,Uddevalla IS
1964: Hans Antonsson,Uddevalla IS
1965: Hans Antonsson,Uddevalla AK
1966: Hans Antonsson,Uddevalla AK
1967: Hans Antonsson,Uddevalla AK
1968: Leo Stridh,Trollhättans AK
1969: Roland Andersson,Arboga AK
1970: Roland Andersson,Arboga AK
1971: Roland Andersson,Arboga AK
1972: Roland Andersson,Arboga AK
1973: Jan Kårström,Västerås BK
1974: Leif Andersson,Arboga AK
1975: Frank Andersson,Göteborgs AK
1976: Roland Andersson,Arboga AK
1977: Sören Claeson,Lidköpings AS
1978: Frank Andersson,Sundsvalls AIK
1979: Leif Andersson,Arboga AK
1980: Rolf Morsing,Arboga AK
1981: Sören Claeson,Lidköpings AS
1982: Sören Claeson,Lidköpings AS
1983: Karl-Johan Gustavsson,Lidköpings AS
1984: Sören Claeson,Lidköpings AS
1985: Örjan Jansson,Spårvägens GoIF
1986: Örjan Jansson,Spårvägens GoIF
1987: Tapio Hiltunen,Spårvägens GoIF
1988: Tapio Hiltunen,Spårvägens GoIF
1989: Henryk Mazur,Varbergs Bois
1990: Benny Strid,Lidköpings AS
1991: Benny Strid,Lidköpings AS
1992: Benny Strid,Lidköpings AS
1993: Benny Strid,Lidköpings AS
1994: Martin Lidberg,Spårvägens BK
1995: Martin Lidberg,Spårvägens BK
1996: Stefan Svärd,Skövde ABK
1997: Ari Markkola,Viskafors AK
1998: Ari Markkola,Viskafors AK
1999: Lars Johansson,Värnamo BK
2000: Mikael Thörn,Lidköpings AS
2001: Dennis Thörn,Lidköpings AS
2002: Tommy Lundell,Lidköpings AS
2003: Tommy Lundell,Lidköpings AS
2004: Dennis Thörn,Lidköpings AS
2005: Tommy Lundell,Lidköpings AS
2006: Mikael Thörn,Lidköpings AS
2007: Jonas Nyberg,Arboga AK
2008: Kristofer Johansson,Kungsbacka BK
2009: Jonas Nyberg,Arboga AK
2010: Jonas Nyberg,Arboga AK
2011: Hossein Zaghani Nahavandi, Väsby BK
2012: Naib Ilaldajev, Husums IF BK
2013: Naib Ilaldajev, Husum IF BK

86 kg: 
2014: Kim Stenberg,Spårvägens BK
2015: Kazmat Girikhanov, Lidköpings AS
2016:Kazmat Girikhanov, Lidköpings AS

Lätt tungvikt
1923: Bengt Bengtsson,Göteborgs AK
1924: Bengt Bengtsson,Göteborgs AK
1925: Valdemar Larsson,Göteborgs AK
1926: Sture Johansson,Göteborgs AK
1927: Ingen tävling
1928: Valdemar Larsson,Göteborgs AK
1929: Thure Sjöstedt,BK Kärnan
1930: Nils Landberg,Djurgårdens IF
1931: Thure Sjöstedt,BK Kärnan
1932: Sanfrid Söderqvist,Uddevalla IS
1933: Knut Fridell,Uddevalla IS
1934: Knut Fridell,Uddevalla IS
1935: Axel Cadier,Örebro AK
1936: Axel Cadier,Borås AK
1937: Axel Cadier,Borås AK
1938: Axel Cadier,Borås AK
1939: Knut Fridell,Uddevalla IS
1940: Axel Cadier,Borås AK
1941: Hans Johansson,IK Björnen
1942: Nils Åkerlindh,Brandkårens IK
1943: Nils Åkerlindh,Brandkårens IK
1944: Nils Åkerlindh,Brandkårens IK
1945: Nils Åkerlindh,Brandkårens IK
1946: Bengt Fahlkvist,Huddinge BK
1947: Bengt Fahlkvist,Huddinge BK
1948: Nils Åkerlindh,Brandkårens IK
1949: Viking Palm,Västerviks BK
1950: Viking Palm,Brandkårens IK
1951: Gösta Carlsson,Skene BK
1952: Viking Palm,GAK Enighet
1953: Viking Palm,Eslövs AI
1954: Viking Palm,Eslövs I
1955: Viking Palm,Eslövs AI
1956: Viking Palm,Eslövs AI
1957: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1958: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1959: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1960: Viking Palm,BK Viking
1961: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1962: Viking Palm,Höörs BK
1963: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1964: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1965: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1966: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1967: Roland Andersson,Arboga AK
1968: Roland Andersson,Arboga AK
1969: Bengt Lindblad,Trollhättans AK
1970: Leif Norström,Västerås BK
1971: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1972: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1973: Roland Andersson,Arboga AK
1974: Roland Andersson,Arboga AK
1975: Hans Antonsson,Spårvägens GoIF
1976: Frank Andersson,Sundsvalls AIK
1977: Roland Andersson,Arboga AK
1978: Sören Claeson,Lidköpings AS
1979: Sören Claeson,Lidköpings AS
1980: Frank Andersson,Spårvägens GoIF
1981: Christer Gulldén,Örgryte IS
1982: Andrzej Skrzydlewski,Göteborgs AK
1983: Frank Andersson,Lidköpings AS
1984: Karl-Johan Gustavsson,Lidköpings AS
1985: Christer Gulldén,Örgryte IS
1986: Håkan Karlsten,Göteborgs AK
1987: Christer Gulldén,Örgryte IS
1988: Christer Gulldén,Örgryte IS
1989: Håkan Karlsten,Göteborgs AK
1990: HåkanKarlsten,Varbergs Bois
1991: Kim Frelin,Västerås BK
1992: Kent Gustavsson,Arboga AK
1993: Parvis Kianifard,Göteborgs AK
1994: Parvis Kianifard,Göteborgs AK
1995: Benny Strid,Lidköpings AS
1996: Benny Strid,Lidköpings AS
1997: Martin Lidberg,Spårvägens BK
1998: Mikael Axelsson,Spårvägens BK
1999: Benny Strid,Lidköpings AS
2000: Benny Strid,Lidköpings AS
2001: Tobias Morsing,Kolsva IF
2002: Mikael Thörn,Lidköpings AS
2003: Tobias Morsing,Örgryte IS
2004: Babak Nejad,AK-77
2005: Tobias Morsing,Arboga AK
2006: Jonas Lundell,Lidköpings AS
2007: Jonny Pettersson,Domnarvets BK
2008: Kristofer Johansson,Heby BK
2009: Eddie Svensson,Spårvägens BK
2010: Jonny Pettersson,Domnarvets BK
2011: Jonny Pettersson, Domnarvets Bk
2012: Alexander Bergman, BK Athén
2013: Jonas Nyberg, Arboga AK

97 kg: 
2014: Jonas Nyberg, Arboga AK
2015: Robin Lundström, Kumla BF
2016: Zabihualh Ahmadi, Värnamo BK

Tungvikt
1923: Claes Johansson,Göteborgs AK
1924: Claes Johansson,Göteborgs AK
1925: Bengt Bengtsson,Göteborgs AK
1926: Johan Richthoff,BK Kärnan
1927: Ingen tävling
1928: Johan Richthoff,BK Kärnan
1929: Johan Richthoff,BK Kärnan
1930: Johan Richthoff,BK Kärnan
1931: Johan Richthoff,BK Kärnan
1932: Johan Richthoff,BK Kärnan
1933: Georg Nilsson,Djurgårdens IF
1934: Thure Sjöstedt,Spårvägens IS,Malmö
1935: Georg Nilsson,Djurgårdens IF
1936: Georg Nilsson,Djurgårdens IF
1937: Georg Nilsson,Djurgårdens IF
1938: Nils Åkerlindh,Brandkårens IK
1939: Einar Carlsten,BK Snar
1940: Bertil Eriksson,IF Verdandi
1941: Bertil Eriksson,IF Verdandi
1942: Gösta Carlsson,Skene BK
1943: Hans Johansson,IK Björnen
1944: Hans Johansson,IK Björnen
1945: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1946: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1947: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1948: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1949: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1950: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1951: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1952: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1953: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1954: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1955: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1956: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1957: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1958: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1959: Bertil Antonsson,Trollhättans AK
1960: Lennart Persson,IK Sparta
1961: Lennart Persson,BK Kärnan
1962: Lennart Eriksson,IF Norden
1963: Göte Rönn,Djurgårdens IF
1964: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1965: Lennart Eriksson,IF Norden
1966: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1967: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1968: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1969: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1970: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1971: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1972: Leif Norström,Västerås BK
1973: Per Svensson,Sundsvalls AIK
1974: Åke Svensson,Oskarshamns BK
1975: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1976: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1977: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1978: Arne Robertsson,Lidköpings AS
1979: Roland Andersson,Arboga AK
1980: Lars Gustafsson,Västerås BK
1981: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1982: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1983: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1984: Andrzej Skrzydlewski,Göteborgs AK
1985: Andrzej Skrzydlewski,Göteborgs AK
1986: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1987: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1988: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1989: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1990: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1991: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1992: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1993: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1994: Tomas Johansson,Haparanda SKT
1995: Parvis Kianifard,Göteborgs AK
1996: David Koplovitz,Trollhättans AK
1997: Parvis Kianifard,Göteborgs AK
1998: Eddy Bengtsson,AK-77
1999: Eddy Bengtsson,Spårvägens BK
2000: Tommy Sand,Kolsva IF
2001: Jan-Åke Forslund,Malmö Tigers
2002: Jan-Åke Forslund,IK Sparta
2003: Jan-Åke Forslund,IK Sparta
2004: Eddy Bengtsson,IK Sparta
2005: Jan-Åke Forslund,Hököpinge BK
2006: Eddy Bengtsson,Örgryte IS
2007: Magomed Majrbekov,Lidköpings AS
2008: Jimmy Lidberg,Spårvägens BK
2009: Kim Frelin,Heby BK
2010: Jan-Åke Forslund,Hököpinge BK
2011: Eddy Bengtsson, Örgryte IS
2012: Roy Rotzer, Domnarvets BK
2013: Johan Eurén, Örgryte IS

125 kg: 
2014: Tobias Morsing,Freestyle Academy Top Team
2015: Mattias Viitaanen, Haparanda SKT
2016: Fahim Nami, BK Orion

Lag-SM grek.-rom. stil
1943: BK Athén
1944: Sundsvalls AIK
1945: Eskilstuna GAK
1946: Eskilstuna GAK
1947-1960:Inga tävlingar
1961: Klippans BK
1962: Klippans BK
1963: Sundsvalls AIK
1964: Klippans BK
1965: Västerås BK
1966: Klippans BK
1967: IF Norden
1968: Västerås BK
1969: Västerås BK
1970: Västerås BK
1971: Arboga AK
1972: Västerås BK
1973: Sundsvalls AIK
1974: Västerås BK
1975: Lidköpings AS
1976: Sundsvalls AIK
1977: Lidköpings AS
1978: Lidköpings AS
1979: Lidköpings AS
1980: Lidköpings AS
1981: Lidköpings AS
1982: Lidköpings AS
1983: Lidköpings AS
1984: Örgryte IS
1985: Örgryte IS
1986: Örgryte IS
1987: Örgryte IS
1988: Lidköpings AS
1989: Lidköpings AS
1990: Örgryte IS
1991: Örgryte IS
1992: Örgryte IS
1993: Örgryte IS
1994: Örgryte IS
1995: BK Ore
1996: Örgryte IS
1997: Örgryte IS
1998: Spårvägens BK
1999: Spårvägens BK
2000-2011:Inga tävlingar

Lag-SM i fri stil
1960: AK Stålpojkarna
1961: Djurgårdens IF
1962: Finspångs AIK
1963: Arboga AK
1964: Trollhättans AK
1965: Djurgårdens IF
1966: Värnamo BK
1967: Värnamo BK
1968: Värnamo BK
1969: Västerås BK
1970: Trollhättans AK
1971: Arboga AK
1972: Arboga AK
1973: BK Enig
1974: Lidköpings AS
1975: Spårvägens GoIF
1975: Lidköpings AS x)
1976: Lidköpings AS
1977: Lidköpings AS
1978: Lidköpings AS
1979: Lidköpings AS
1980: Lidköpings AS
1981: Ingen tävling
1982: Lidköpings AS
1983: Spårvägens GoIF
1984: Spårvägens GoIF
1985: Örgryte IS
1986: Spårvägens GoIF
1987: Spårvägens GoIF
1988: Lidköpings AS
1989: Ingen tävling
1990: Trollhättans AK
1991: Lidköpings AS
1992: Lidköpings AS
1993: Lidköpings AS
1994: Spårvägens BK
1995: Lidköpings AS
1996-2011:Inga tävlingar
x) Efter omläggning korades två lagmästare 1975.

DAMER

1994
47 kg: Catarina Andersén,Klippans BK
50 kg: Helena Larsson,Norrtälje BK
53 kg: Maria Arvidsson,Klippans BK
57 kg: Sofia Molander,Husums IF
61 kg: Sara Eriksson,Klippans BK
65 kg: Susanna Alaisio,Göteborgs AK
70 kg: Helene Karlsson,Skurups SK

1995
50 kg: Helena Larsson,Norrtälje BK
53 kg: Ida Hellström,Hököpinge BK
57 kg: Carina Persson,Hörby BK
61 kg: Sara Eriksson,Klippans BK
65 kg: Cecilia Ahlenius,Umeå IK

1996
50 kg: Helena Larsson,Norrtälje BK
53 kg: Ida Hellström,Hököpinge BK
57 kg: Jane Folden,Klippans BK
61 kg: Sara Eriksson,AK-77
65 kg: Cecilia Ahlenius,Umeå IK
70 kg: Helene Karlsson,AK-77

1997
46 kg: Helena Larsson,Norrtälje BK
51 kg: Ida Hellström,Hököpinge BK
56 kg: Lotta Andersson,AK-77
62 kg: Sara Eriksson,AK-77
68 kg: Cecilia Ahlenius,Umeå IK
75 kg: Veronica Ahlström,IF Altona

1998
51 kg: Inger Hansson,Dalby BK
56 kg: Ida Hellström,Malmö Tigers
62 kg: Lotta Andersson,AK-77
68 kg: Sara Eriksson,AK-77
75 kg: Helene Karlsson,AK-77

1999
51 kg: Helena Honkamaa,Norrtälje BK
56 kg: Ida Hellström,Malmö Tigers
62 kg: Sara Eriksson,AK-77
68 kg: Lotta Andersson,AK-77
75 kg: Helene Karlsson,AK-77

2000
46 kg: Therese Ris,AK-77
51 kg: Ida-Theres Karlsson,BK Snar
56 kg: Ida Hellström;Malmö Tigers
62 kg: Sara Eriksson,AK-77
68 kg: Lotta Andersson,AK-77
75 kg: Heidi Skemark,Rosviks IK

2001
46 kg: Emma Johansson,BK Atlas
51 kg: Ida Hellström,Malmö Tigers
56 kg: Ida-Theres Karlsson,BK Snar
62 kg: Sara Eriksson,AK-77
68 kg: Lotta Andersson,Klippans BK
75 kg: Cecilia Ahlenius,Umeå IK

2002
48 kg: Karin Granstedt,Örgryte IS
51 kg: Therese Ris,AK-77
55 kg: Ida-Theres Karlsson,BK Snar
59 kg: Helena Allandi,Mölntorps IK
63 kg: Sara Eriksson,AK-77
67 kg: Catrin Svinghammar,Arboga AK
75 kg: Cecilia Ahlenius,Umeå IK

2003
48 kg: Karin Granstedt,Örgryte IS
51 kg: Therese Ris,AK-77
55 kg: Ida Hellström,Malmö Tigers
59 kg: Ida-Theres Karlsson,BK Snar
63 kg: Sara Eriksson,Örgryte IS
67 kg: Jenny Ottosson,BK-80
72 kg: Cecilia Ahlenius,Umeå IK

2004
48 kg: Frida Lundström,Hörby BK
51 kg: Karin Granstedt,Örgryte IS
55 kg: Ida Hellström,Spårvägens BK
59 kg: Ida-Theres Karlsson,BK Snar
63 kg: Sara Eriksson,Örgryte IS
67 kg: Madelen Gärdskog-Hill,Domnarvets BK
72 kg: Jenny Fransson,Gällivare SK

2005
51 kg: Carolin Lövkvist,Gärds BK
55 kg: Johanna Mattsson,Gällivare SK
59 kg: Ida-Theres Karlsson,BK Snar
63 kg: Helena Allandi,Mölntorps IK
67 kg: Sandra Ståhl,BK Nordan
72 kg: Jenny Fransson,Gällivare SK

2006
48 kg: Sofia Mattsson,Gällivare SK
51 kg: Amalia Varnesson,Bjuvs BK
55 kg: Johanna Mattsson,Gällivare SK
59 kg: Cecilia Skoglund,Berguvens BK
63 kg: Anne Christensen,Helsingborgs W T
67 kg: Lovali Runesdotter,Arboga AK
72 kg: Josefhine Nilsson,Gällivare SK
78 kg: Jenny Fransson,Gällivare SK

2007
48 kg: Hanna Wennström,Gällivare SK
51 kg: Sofia Mattsson,Gällivare SK
55 kg: Johanna Mattsson,Gällivare SK
59 kg: Ida-Theres Karlsson,BK Snar
63 kg: Emmeli Pålsson,Helsingborgs W T
67 kg: Helena Allandi,Hästveda BK
78 kg: Jenny Fransson,Gällivare SK

2008
48 kg: Hanna Wennström,Gällivare SK
51 kg: Sofia Mattsson,Gällivare SK
55 kg: Lisa Mattsson,Gällivare SK
59 kg: Ida-Theres Nerell,BK Snar
63 kg: Evelina Gryvik,IFK Linköpings BK
67 kg: Helena Allandi,Hästveda BK
72 kg: Emma Weberg,FalköpingsABK

2009
48 kg: Linda Larsson,Gällivare SK
51 kg: Sofia Mattsson,Gällivare SK
55 kg: Lisa Mattsson,Gällivare SK
59 kg: Johanna Mattsson,Gällivare SK
63 kg: Henna Johansson,Gällivare SK
67 kg: Helena Allandi,Hästveda BK
72 kg: Jenny Fransson,Klippans BK

2010
48 kg: Linn Koistinen-Nordquist,Skönsbergs BK
51 kg: Mia Brobeck,IK Sparta
55 kg: Sofia Mattsson,Gällivare SK
59 kg: Sandra Nilsson,Eslövs AI
63 kg: Evelina Gryvik,IFK Linköpings BK
67 kg: Henna Johansson,Gällivare SK
72 kg: Emma Weberg,FalköpingsABK

2011
48 kg: Victoria Jeppsson,Dalby BK
51 kg: Emma Carlsson,Klippans BK
55 kg: Ida-Theres Nerell,Hästveda BK
59 kg: Jenny Allandi,Arboga AK
63 kg: Sara Storgärd,Skönsbergs BK
67 kg: Henna Johansson,Gällivare SK
72 kg: Jenny Fransson,Klippans BK

2012

48 kg: Victoria Jeppsson, Klippans BK
51 kg: Fredrika Pettersson, Klippans BK
55 kg: Ida Nilsson, Eslövs AI
59 kg: Sofia Mattsson, Gällivare SK
63 kg: Evelina Gryvik, IFK Norrköpings BK
67 kg: Henna Johansson, Gällivare SK
72 kg: Jenny Fransson, Klippans BK

2013

48 kg: Amanda Wikman, Gällivare SK
55 kg: Fredrika Pettersson, Klippans BK
59 kg: Sofia Mattsson, Gällivare SK
63 kg: Evelina Gryvik, IFK Linköpings BK
67 kg: Henna Johansson, Gällivare SK
72 kg: Fanny Gradin, Brännans IF

2014
53 kg: Fredrika Petersson, Klippans BK
58 kg: Sofia Mattsson, Gällivare SK
60 kg: Charlotte Skauen, Klippans BK
63 kg: Johanna Mattsson, Gällivare SK
69 kg: Henna Johansson, Gällivare SK
75 kg: Jenny Fransson, Klippans BK

2015
48 kg: Amanda Wikman,Gällivare SK
53 kg: Fredrika Petersson,Klippans BK
55 kg: Sofia Mattsson,Gällivare SK
58 kg: Elin Nilsson,Helsingborgs WT
60 kg: Alexandra Sandahl,Helsingborgs WT
63 kg: Johanna Mattsson,Gällivaare SK
69 kg: Henna Johansson,Gällivare SK
75 kg: Jenny Fransson,Klippans BK

2016
48 kg: Lovisa Ljungström,BK Falkenberg
53 kg: Fredrika Petersson,Klippans BK
55 kg. Sofia Mattsson,Gällivare SK
58 kg. Elin Nilsson,Helsingborgs WT
60 kg: Therese Persson,Helsingborgs WT
63 kg: Johanna Mattsson,Gällivare SK
69 kg: Henna Johansson,Gällivare SK
75 kg: Jenny Fransson, Klippans BK

2017
48 kg:Lovisa Ljungström, Helsingborgs WT
53 kg:Fredika Petersson, Klippans BK
55 kg:Sofia Mattsson, Gällivare SK
58 kg:Elin Nilsson, Helsingborgs WT
60 kg:Johanna Lindborg, Helsingborgs WT
63 kg:Moa Nygren, Helsingborgs WT
69 kg:Henna Johansson, Gällivare SK
75 kg:Jenny Fransson, Klippans BK

 

Främsta SM-klubbarna

Här är de klubbar som tagit minst 12 SM-titlar från 1896 till 2017

Plac  KLUBB Grek  Fri  Dam  Lag G  Lag F  Sa SM 
1 Lidköpings AS 50 83   10 13 156
2 Örgryte IS 99 35 5 11 1 151
3 Spårvägens BK 63 53 1 2 6 125
4 IK Sparta 79 15 1     95
5 Trollhättans AK 26 61     3 90
6 Arboga AK 27 48 3 1 3 82
7 Göteborgs AK 18 56 1     75
8 Brandkårens IK 27 36       63
9 Västerås BK 27 26   6 1 60
10 Klippans BK 26 3 19 4   52
11 Djurgårdens IF 30 19     2 51
12 Eskilstuna GAK 23 24   2   49
13 BK Athén 11 37   1   49
14 Sundsvalls AIK 31 11   5   47
15 GAK Enighet 35 8     0 43
16 Värnamo BK 3 33     3 39
17 Gällivare SK 1   36     37
18 IK Björnen 17 18       35
19 Haparanda SKT 18 12       30
20 Ballingslövs BK 23         23
21 Borås BK 17 6       23
22 AK-77 3 3 17     23
23 BK Kärnan 9 13       22
24 Borås AK 8 10       18
25 Uddevalla IS 4 10       14
26 IF Verdandi 10 3       13
27 BK Enig   11     1 12

39 brottare har vunnit minst 10 SM-titlar

Följande 39 brottare har t.o.m. 2017 vunnit minst 10 titlar vid SM

    Grek.-rom. Fri stil Damer Summa SM
1 Jan Karlsson 9 19      - 28
2 Tomas Johansson 16 12      - 28
3 Olle Anderberg 10 17      - 27
4 Bertil Antonsson 9 15      - 24
5 Gösta Frändfors 9 14      - 23
6  Ivar Johansson 13 9      - 22
7  Kurt Pettersen 11 11      - 22
8 Arne Robertsson 10 11      - 21
9 Fariborz Besarati 7 13      - 20
10 Pelle Svensson 13 4      - 17
11 Martin Lidberg 13 3      - 16
12 Axel Grönberg 9 7      - 16
13 Roland Andersson       11      - - 16
14 Leif Andersson 9 6      - 15
15 Hans Antonsson 4 11      - 15
16  Bengt Lindblad 3 12      - 15
17 Edvin Vesterby 4 10      - 14
18 Frans Westergren        3 11      - 14
19 Carl Westergren 13       -      - 13
20 Bengt Johansson 7 6      - 13
21  Eddy Bengtsson 8 4      - 12
22 Frank Andersson 7 5      - 12
23  Erik Malmberg 6 6      - 12
24 Kurt Elmgren       - 12      - 12
25  Christer Gulldén 7 4      - 11
26 Torbjörn Kornbakk    7 4 - 11
27  Karl-Erik Andersson   6 5 - 11
28 Axel Cadier 6 5      - 11
20 Pierre Dikanda 3 8      - 11
30 Kauko Naavala 3 8      - 11
31 Sara Eriksson-Dikanda        - - 11 11
32  Sofia Mattsson        -       - 11 11
33  Rudolf Svedberg 9 1       - 10
34 Claes Johansson 8 2       - 10
35 Lars Malmkvist 7 3       - 10
36 Patrik Magnusson 6 4       - 10
37  Sören Claeson 4 6       - 10
38 Viking Palm 1 9       - 10
39 Jenny Fransson - - 10 10


Internationella Juniormästare

Grek.-rom. stil
1970: Lars-Erik Skiöld, Bantamvikt, Junior-EM
1972: Lars-Erik Skiöld, Fjädervikt, Junior-EM
1973: Frank Andersson, Lätt mellanvikt, Junior-VM
1974: Frank Andersson, Lätt mellanvikt, Junior-EM
1975: Frank Andersson, Lätt mellanvikt, Junior-VM
1976: Ulf Axelsson, Lättvikt, Junior-EM
1979: Sölve Halling, Lättvikt, Junior-VM
1980: Christer Gulldén, Mellanvikt, Junior-EM
1984: Peter Jansson-Puls, Lättvikt,  Junior-EM
1990: Mikael Ljungberg, Mellanvikt, Junior-EM
1991: Martin Lidberg, Weltervikt, Junior-VM
1992: Martin Lidberg, Weltervikt, Junior-EM
1993: Martin Lidberg, Lätt mellanvikt, Junior-VM
2005: Jalmar Sjöberg, Tungvikt, Junior-VM

Damer
1995: Ida Hellström, 52 kg, Junior-EM
1996: Ida Hellström, 52 kg, Junior-EM
1996: Maria Arvidsson, 65 kg, Junior-EM
1999: Heidi Skemark, 68 kg, Junior-VM
2000: Ida-Theres Karlsson, 50 kg, Junior-EM
2000: Lotta Andersson, 63 kg, Junior-EM
2002: Ida-Theres Karlsson, 54 kg, Junior-VM
2005: Johanna Mattsson, 55 kg, Junior-VM
2006: Jenny Fransson, 72 kg, Junior-EM
2006: Sofia Mattsson, 48 kg, Junior-VM
2007: Emma Weberg, 72 kg, Junior-EM
2007: Sofia Mattsson, 48 kg, Junior-VM
2009: Henna Johansson, 63 kg, Junior-VM
2015: Elin Nilsson, 59kg, Junior-VM

 

 

Internationella Seniormästare

Sverige har 146 internationella titlar

58 svenska brottare har hemfört internationella titlar. Gustaf Malmström var den förste när han vann EM i Köpenhamn 1907. 109 år senare tog Sofia Mattsson EM-guld i Riga .

Nu har Sverige :

OS       28 titlar

VM       32 titlar

EM       86 titlar

 

Olympiska Spel

                    Grek.-rom.stil

1908 i London

73 kg:            Frithiof Mårtensson

1912 i Stockholm

75 kg:            Claes Johansson

1920 i Antwerpen

75 kg:            Carl Westergren

82,5 kg:         Claes Johansson

1924 i Paris

82,5 kg:         Carl Westergren

1928 i Amsterdam

+82,5 kg:       Rudolf Svensson

1932 i Los Angeles

66 kg:            Erik Malmberg

72 kg:            Ivar Johansson

87 kg:            Rudolf Svensson

+87 kg:          Carl Westergren

1936 i Berlin

72 kg:            Rudolf Svedberg

79 kg:            Ivar Johansson

87 kg:            Axel Cadier

1948 i London

57 kg:            Kurt Pettersén

67 kg:            Gustav Freij

73 kg:            Gösta Andersson

79 kg:            Axel Grönberg

87 kg:            Karl-Erik Nilsson

1952 i Helsingfors

79 kg:            Axel Grönberg

2000 i Sydney

100 kg:          Mikael Ljungberg

                       Fri stil

1920 i Antwerpen

82,5 kg:         Anders Larsson

1928 i Amsterdam

87 kg:            Thure Sjöstedt

+87 kg:          Johan Richthoff

1932 I Los Angeles

79 kg:            Ivar Johansson

+87 kg:          Johan Richthoff

1936 i Berlin

87 kg:            Knut Fridell

1952 i Helsingfors

67 kg:            Olle Anderberg

87 kg:            Viking Palm

Världsmästerskap

                   Grek.-rom. stil

1911 i Berlin

70 kg:         Axel Frank

1913 i Breslau

82,5 kg:         Ernst Nilsson                 

+82,5 kg:       Anders Ahlgren             

1922 i Stockholm

55 kg:            Fritiof Svensson

75 kg:            Carl Westergren

+82,5 kg:       Ernst Nilsson

1950 i Stockholm

52 kg:            Bengt Johansson

62 kg:            Olle Anderberg

79 kg:            Axel Grönberg

+87 kg:          Bertil Antonsson

1953 i Neapel

62 kg:            Olle Anderberg

67 kg:            Gustav Freij

+87 kg:          Bertil Antonsson

1970 i Edmonton

100 kg:          Per Svensson

1971 i Sofia

100 kg:          Per Svensson

1977 i Göteborg

90 kg:            Frank Andersson

1979 i San Diego

90 kg:            Frank Andersson

1982 i Katowice

90 kg:            Frank Andersson

1986 i Budapest

130 kg:          Tomas Johansson

1993 i Stockholm

100 kg:          Mikael Ljungberg

1995 i Prag

100 kg:          Mikael Ljungberg

2001 i Patras

76 kg:            Ara Abrahamian

2002 i Moskva

66 kg:            Jimmy Samuelsson

84 kg:            Ara Abrahamian

2003 i Paris

96 kg:            Martin Lidberg

                       Fri stil

 1951 i Helsingfors

67 kg:            Olle Anderberg

+87 kg:          Bertil Antonsson

                      Damer

1990 i Luleå

47 kg:            Åsa Pedersen

1995 i Moskva

57 kg:            Sara Eriksson

1996 i Sofia

57 kg:            Sara Eriksson

2009 i Herning

51 kg:            Sofia Mattsson

2012 i Edmonton

72 kg:            Jenny Fransson

                                             

Europamästerskap

                       Grek.-rom.stil

1907 i Köpenhamn

75 kg:            Gustaf Malmström

1909 i Malmö

67,5 kg:         Gustaf Malmström

75 kg:            Frithiof Mårtensson

1913 i Budapest

75 kg:            Claes Johansson

+82,5 kg:       Anders Ahlgren

1925 i Milano

82,5 kg:         Carl Westergren

+82,5 kg:       Rudolf Svensson

1926 i Riga

58 kg:            Sigfrid Hansson

67,5 kg:         Harald Pettersson

1929 i Dortmund

62 kg:            Folke Hernström

1930 i Stockholm

56 kg:            Herman Tuvesson

66 kg:            Erik Malmberg

87 kg:            Carl Westergren

+87 kg:          Johan Richthoff

1931 i Prag

56 kg:            Herman Tuvesson

79 kg:            Ivar Johansson

+87 kg:          Carl Westergren

1933 i Helsingfors

79 kg:            Axel  Cadier

87 kg:            Rudolf Svensson

1934 i Rom

56 kg:            Herman Tuvesson

72 kg:            Gunnar Glans

79 kg:            Ivar Johansson

1935 i Köpenhamn

56 kg:            Herman Tuvesson

72 kg:            Rudolf Svedberg

79 kg:            Ivar Johansson

87 kg:            Axel Cadier

1937 i Paris

79 kg:            Ivar Johansson

87 kg:            Nils Åkerlindh

1938 i Tallinn

79 kg:            Ivar Johansson

87 kg:            Axel Cadier

1939 i Oslo

66 kg:            Gösta Andersson

79 kg:            Ivar Johansson

87 kg:            Nils Åkerlindh

1947 i Prag

52 kg:            Bertil Sundin

62 kg:            Olle Anderberg

67 kg:            Gösta Frändfors

1969 i Modena

100 kg:          Per Svensson

1970 i Öst-Berlin

100 kg:          Per Svensson

1973 i Helsingfors

82 kg:            Leif Andersson

1975 i Ludwigshafen

74 kg:            Jan Karlsson

1976 i Leningrad

68 kg:            Lars-Erik Skiöld

90 kg:            Frank Andersson

1978 i Oslo

90 kg:            Frank Andersson

1979 i Bukarest

90 kg:            Frank Andersson

1981 i Göteborg

90 kg:            Frank Andersson

1984 i Jönköping

74 kg:            Roger Tallroth

1990 i Poznan

74 kg:            Torbjörn Kornbakk

1993 i Istanbul

90 kg:            Jörgen Olsson

1995 i Besancon

100 kg:          Mikael Ljungberg

1997 i Kuovola

74 kg:            Torbjörn Kornbakk

1999 i Sofia

97 kg:            Mikael Ljungberg

2000 i Moskva

85 kg:            Martin Lidberg

2004 i Haparanda

96 kg:            Martin Lidberg

                        Fri stil

1929 i Paris

66 kg:            Erik Malmberg

79 kg:            Sanfrid Söderqvist

+87 kg:          Johan Richthoff

1930 i Bryssel

87 kg:            Sanfrid Söderqvist

+87 kg:          Johan Richthoff

1934 i Stockholm

79 kg:            Ivar Johansson

87 kg:            Knut Fridell

+87 kg:          Thure Sjöstedt

1935 i Bryssel

72 kg:            Stig Andersson

79 kg:            Ivar Johansson

1937 i München

79 kg:            Ivar Johansson

87 kg:            Axel Cadier

1946 i Stockholm

87 kg:            Bengt Fahlkvist

+87 kg:          Bertil Antonsson

1949 i Istanbul

62 kg:            Olle Anderberg

+87 kg:          Bertil Antonsson

                        Damer

1996 i Oslo

57 kg:            Sara Eriksson

2000 i Budapest

56 kg:            Sara Eriksson

2002 i Seinäjoki

56 kg:            Sara Eriksson

2004 i Haparanda

55 kg:            Ida-Theres Nerell

59 kg:            Helena Allandi

2005 i Varna

59 kg:            Ida-Theres Nerell

2007 i Sofia

59 kg:            Ida-Theres Nerell

2008 i Tammerfors

59 kg:            Ida-Theres Nerell

2009 i Vilnius

59 kg:            Johanna Mattsson

2010 i Baku

51 kg:            Sofia Mattsson

2011 i Dortmund

55 kg:            Ida-Theres Nerell

2012 i Belgrad

67 kg:            Henna Johansson

2013 i Tbilisi

55 kg:            Sofia Mattsson

2014 i Vantaa

55 kg:            Sofia Mattsson

60 kg:            Johanna Mattsson

2015 i Baku

55 kg:            Sofia Mattsson

2016 i Riga

53 kg:           Sofia Mattsson

Stora Grabbars och Stora tjejers märke

 LISTA STORA GRABBAR och TJEJER.pdf

 

 

Sammanställt av Thure Petersson

Uppdaterad: 2017-03-16 09:40
Skribent: Örjan Eliasson
Webbshop

 

 

 

 

 

 

Forex Bank

 

neh logotyp blocket

 

Viking Line

 

 

vm-klubben

 

Postadress:
Svenska Brottningsförbundet
Idrottens Hus, Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: +46 8 699 63 23
E-post: This is a mailto link

Se all info