Gå till innehåll
Svenska Brottningsförbundet

Svenska Brottningsförbundets kanslipersonal

Samuel Lund, Generalssekreterare (förldraledig t.o.m feb 2024)
Telefon: 08-699 63 26
Mail: samuel.lund@brottning.rf.se
Strategiska frågor, personal, landslag och styrelse.

Lena Sulkanen, Tf. Generalsekreterare
Telefon: 076-8211798
Mail: lena.sulkanen@brottning.rf.se
Löpande verksamhet, ekonomi.

Zakarias Tallroth, Landslagschef/Sportchef
Telefon: 08-699 63 27
Mail: zakarias.tallroth@brottning.rf.se
Övergripande ansvar för elit-och landslagsverksamhet med särskilt fokus på senior och U23 och elitcenter i Malmö.

Therese Persson, Kommunikatör
Telefon: 076-1648197
Mail: therese.persson@brottning.rf.se

Leonard Östlund, Utvecklingsansvarig
Telefon: 08-699 63 25
Mail: leonard.ostlund@brottning.rf.se
Organisatoriskt ansvarig för U17 och U20-landslagen. Även resursperson inom tränarutbildning och parabrottning.

Lotta Samuelsson, Förbundskoordinator
Telefon: 08-699 63 23
Mail: lotta.samuelsson@brottning.rf.se
Ekonomiadministration, tävlingslicenser, hemsida, föreningsservice och landslagsadministration.

Malin Kjebon, Barn- och ungdomsansvarig
Telefon: 08-699 63 24
Mail: malin.kjebon@brottning.rf.se
Utbildning, föreningsservice, Wresfit och projekt inom trygg idrott.

Kristina Edsberg, Tävlingsansvarig
Telefon: 070-588 28 35
Mail: kristina.edsberg@brottning.rf.se

Moa Nygren, Projektansvarig Idrottsklivet
Telefon: 072-142 22 70
Mail: moa.nygren@brottning.rf.se

Mats Vennberg, Projektansvarig Återstart
Telefon: 070-577 73 64
Mail:  mats.vennberg@rfsisu.se

Publicerad: 2022-05-09

Senast uppdaterad: 2023-08-23

Sponsorer